S blížící se zimou se Češi opět děsí toho, kolik zaplatí za energie. Očekává se jejich další růst.
Společnost Centropol předpokládá, že v příštím roce se distribuční poplatky mohou zvýšit dokonce až o pětinu. Informovali jsme na Událostech247 o tom, že by to představovalo navýšení o 390 korun za megawatthodinu. Pro domácnosti by to pak mohlo znamenat roční zvýšení nákladů o více než 3000 korun.
Sami vám levné energie nenabídnou
Existuje ovšem způsob, jak můžete na energiích ušetřit až polovinu peněz. Dodavatelé jsou totiž ochotni nabízet oproti ceníkovým sazbám podpultovou slevu v okamžiku, kdy si o ni lidé řeknou. Upozornil na to web Novinky. Háček je v tom, že většina zákazníků nemá o této možnosti ani tušení. Pan Jiří Grund Novinkám popsal, jak se mu podařilo pohádkové slevy dosáhnout. Od společnosti ČEZ odebíral plyn se smlouvou na dobu neurčitou a platil tři koruny za kilowatthodinu, tedy až na úrovni vládního stropu.
Udělal si tedy porovnání a zjistil, že jinde ušetří. Nakonec u ČEZ zůstal, protože aby ho neztratili, nabídli panu Grundovi výrazně lepší cenu, píší dále Novinky. „Když jsem viděl, že ceny na trhu už jsou jinde, rozhodl jsem se před prázdninami ke změně. Vybral jsem jiného dodavatele a minulý týden mi volala paní z ČEZ s tím, že mi dá individuální nabídku. Dostal jsem cenu 1550 korun za megawatthodinu bez daně s roční fixací. To byla sleva skoro o polovinu,“ popsal spokojený zákazník.
Firmy nechtějí o zákazníky přijít
V klasickém ceníku s roční fixací se plyn nabízí za 1850 korun bez DPH. Nabízená sleva 300 korun bez daně, tedy 363 korun s daní, by při běžné roční spotřebě 1800 kubíků plynu znamenala úsporu přes 6800 korun, tedy asi 15 procent, spočítaly Novinky. Uživatel sociální sítě X uvedl, že u Pražské plynárenské dostal před pár týdny nabídku na plyn za 1550 korun za megawatthodinu bez daně. „Snažili se zabránit výpovědi smlouvy, tak nabídli 1450 korun bez DPH s fixací do konce roku 2024,“ citují ho Novinky.
Lidem se proto opravdu vyplatí říct si dodavateli o lepší cenu, nebo vypovědět smlouvu a hledat výhodnějšího dodavatele, radí web Novinky. „Vidíte, tak to mě nenapadlo. Spíš jsem se bála, že mě nechají odejít a nakonec budu někde jinde platit ještě víc. Ale za optání nic nedám, to je pravda,“ řekla Událostem247 Marie Rotterová z Lednice na Břeclavsku. Slevu je možné sjednat i u největšího dodavatele plynu innogy, dodávají Novinky.