Už navždy nás opustila jedna z nejvýznamnějších českých osobností současnosti

V neděli 5. ledna zemřel ve věku 90 let profesor František Šmahel, jeden z nejvýznamnějších evropských historiků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Profesor Šmahel byl světově uznávaným znalcem lucemburské dynastie, husitství a reformace ve střední Evropě. Stál v čele Historického ústavu Akademii věd ČR, byl předsedou Učené společnosti České republiky, a také založil a vedl Centrum medievistických studií zaměřené na výzkum středověku a podporu doktorských studií.

Na vysněnou školu se hned nedostal

Jak píše web Aktuálně, František Šmahel byl nositelem řady prestižních ocenění. Přednášel na univerzitách v Česku, ale také v zahraničí. Jeho knihy a studie o dějinách lucemburského období, husitství, Karlovy univerzity, středověké filozofie či humanismu byly přeloženy do několika světových jazyků. Profesor se narodil v roce 1934 v Trhové Kamenici na Chrudimsku. Tehdy by nikoho nenapadlo, jakým směrem se v životě vydá.

Všemi známá herečka náhle odešla. Šlo o jednu z největších kapacit v oboru

iZdroj fotografie: Depositphotos
Šmahel byl celosvětově uznávaným historikem

Pocházel totiž z rodiny obchodníka, jeho děda se živil jako sedlák. Chtěl studovat historii, ale nešlo to. Jak psal web ČT24, zabránil mu v tom špatný „třídní původ“. Po roce 1948 měly vždy přednost děti z dělnických nebo rolnických rodin. Aby se na svou vysněnou školu dostal, musel nejprve na rok nastoupit do dolů. Potom se navíc musel vzdát všech finančních výhod, které mu z toho mohly jít. Na studium historie nastoupil roku 1954.

Jezdil i jako řidič tramvaje

Jako čerstvý absolvent historie získal Šmahel místo v litvínovském muzeu. V roce 1964 nastoupil do Historického ústavu Akademie věd, kde se začal věnovat husitství. Nebylo to však nadlouho. V době normalizace totiž o místo z politických důvodů přišel a několik let se musel živit jako řidič tramvaje. I přesto si však stále zachovával kontakt se svým oborem. V 80. letech pak profesor pracoval v Museu husitského revolučního hnutí v Táboře.

Jedna z nejvýznamnějších českých žen už není mezi námi

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kolegové na Šmahela vzpomínají

Šmahel byl velmi významnou osobností. Stal se nositelem státního vyznamenání Za zásluhy za vynikající vědecké výsledky. V roce 2013 získal prestižní Národní cenu vlády Česká hlava a v roce 2017 cenu Neuron za přínos světové vědě. Loni v listopadu navíc převzal čestné občanství Prahy. Podle Bibliografie českých zemí se Šmahel podílel celkem na 1216 článcích, studiích a knihách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články