Už žádné rychlé vybíjení baterie u telefonu. Stačí vypnout jedinou funkci a rázem vydrží třikrát déle

Vybíjí se vám telefon rychlostí světla? Pak je něco špatně. Poradíme vám, jak se tomu vyhnout obloukem a podpořit zdraví vaší baterie v telefonu.

i Zdroj fotografie: Mark Gasoline/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mobilní telefon je zařízení, bez kterého si v dnešní době spousta lidí nedokáže představit život. Nahradil budíky, poznámkové bloky i minutky. Používáme ho každý den k brouzdání na internetu, k volání, smskování, i k focení a hraní her. Každá taková funkce však spotřebovává baterii a ta se časem může vybíjet extrémní rychlostí. Abyste tomu zamezili, musíte udělat hned několik důležitých kroků, o kterých už redakce Událostí247 jednou psala. Za rychlé vybíjení baterie může především jedna konkrétní funkce. Máte ji na svém telefonu zapnutou?

Funkce, která žere baterku

Mnoho moderních telefonů je vybaveno funkcemi, které mají usnadnit používání a zlepšit uživatelský komfort. Jak redakce Událostí247 zjistila, jednou z nich je i režim Always-On displeje (AOD), který umožňuje zobrazovat čas, oznámení nebo další důležité informace i ve chvíli, kdy je obrazovka zdánlivě vypnutá.

Přestože se může zdát jako užitečný doplněk, realita je taková, že tato funkce může dramaticky zkrátit výdrž baterie. Always-On, tedy v překladu „stále zapnutý“, znamená, že se váš displej vlastně nikdy plně nevypne, což pochopitelně spotřebovává více baterie, a to až trojnásobně.

Česká firma vám za váš telefon vyplatí na ruku 100 000 Kč. Rychle zjistěte, zda máte na peníze nárok, akce brzy končí

iZdroj fotografie: GillyBerlin/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud něco spotřebovává baterii, pak je to převážně funkce Always-On

Baterie je v telefonu velmi důležitá a pokud nechcete řešit její výměnu, musíte se o ni dobře starat. Každá baterie má svou vlastní životnost a ta se výrazně snižuje po každém cyklu. Cyklus je v podstatě doba, během které se baterie plně vybije ze 100 % do 0 %. Jinak řečeno – jeden cyklus je vypotřebování 100 % energie. To platí i v momentě, kdy telefon vybijete do 50 %, následně ho nabijete na 100 % a celý proces zopakujete. Každá baterie je jiná, ale odhadem lze říct, že vydrží v průměru přibližně 1 000 cyklů.

Čím častěji budete svůj telefon nabíjet, tím větší zátěž baterie zažije a tím rychleji se pak opotřebí. U uživatelů iPhonů se často stává, že kapacita baterie během prvního roku klesne až na 90 %. V případě, že se sníží až na 80 %, je už potřeba výměna baterie, za což pak musíte zaplatit tisíce korun,“ řekl Událostem247 Jaroslav P. z Kladna, který ve volném čase opravuje telefony.

Telefon se už vybíjet nebude

Pokud chcete, aby se vaše baterie vybíjela co nejméně, existuje hned několik kroků, které byste měli udělat. Prvním z nich je snížit jas, a to pak především večer, kdy ho tolik nepotřebujete. Spousta telefonů má dnes již adaptivní jas obrazovky, avšak ani ten nefunguje zrovna perfektně. Nezapomeňte na svém telefonu také zapnout funkci Battery Saver nebo režim nízké spotřeby, kdy se telefon automaticky uzpůsobí tomu, aby se vybíjel co nejméně.

Jste majitelem jednoho z těchto telefonů? Rozlučte se s WhatsAppem, už ho na něm nespustíte

iZdroj fotografie: Danny Choo/ Creative Commons / CC-BY-SA
Existuje hned několik způsobů, jak zamezit rychlému vybíjení baterie

Odborníci také doporučují omezení aktualizací aplikací na pozadí. Mnoho aplikací průběžně synchronizuje data, což může způsobovat nečekanou zátěž baterie. Omezit jejich činnost na pozadí může přinést znatelné prodloužení výdrže. V neposlední řadě se zaměřte i na vypnutí zvuků a vibrací klávesnice. Zní to možná neuvěřitelně, ale i drobné detaily, jako jsou haptická odezva při psaní nebo systémové zvuky, mohou mít vliv na spotřebu energie.

Máte na svém telefonu zapnutou funkci Always-on?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články