V Česku se objevily stovky kilogramů prudce jedovaté zeleniny. Po konzumaci hrozí velké problémy

Ke zdravému životnímu stylu patří také dostatečná konzumace ovoce a zeleniny. Tyto potraviny nám však někdy mohou i pořádně uškodit.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Pesticidům se v jídle bohužel nevyhneme. Používají se totiž k prevenci, regulaci a ničení škodlivých organismů nebo nemocí. Proto se někdy stane, že si z obchodu přineseme něco, co je jimi doslova napěchováno. Na Událostech247 jsme psali například o tom, že ve Valašském Meziříčí prodávali balenou karotku, ve které byl dvojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu linuronu.

Stovky kilogramů závadných papriček

Nedávno Státní zemědělská a potravinářská inspekce zajistila 2,64 tuny exotického ovoce atemoya thompson. Víte od nás, že toto ovoce obsahovalo koktejl 6 nadlimitních pesticidů a některé dokonce překročily povolený limit sedmkrát. V České republice se objevila také závadná bazalka dovezená z Thajska. Psali jsme, že laboratorní rozbor potvrdil přítomnost deseti, respektive sedmi pesticidních látek v nadlimitním množství. V jednom případě analýza zjistila překročení limitu 100x a ve dvou případech více než 40x.

Inspekce zabavila přes 2,5 tuny závadného ovoce s pesticidy. Prodejce dostane pokutu

Tentokrát však měli čeští zákazníci štěstí. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce ve spolupráci s Celním úřadem Praha – Ruzyně totiž nevpustili na trh zásilku chilli papriček, u kterých laboratorní rozbor potvrdil přítomnost reziduí pesticidů v nadlimitním množství. Celková hmotnost zjištěných nevyhovujících šarží potravin představovala 1135 kg. Státní zemědělská a potravinářská inspekce o tom informuje na svém webu Potraviny na pranýři.

Pesticidy můžete mít i v prostředcích na úklid

Jednalo se o papričky Chilli (red), Capsicum frutescens, označení šarže: Lot Nr: NC-210324, dovozce: TeTe Fresh s.r.o., Praha a papričky Red chilli, Ớt đỏ, označení šarže: Lot.: TP 2503-06, dovozce: PTTAN s.r.o., Praha. Na základě laboratorních rozborů inspektoři rozhodli o nevpuštění potravin do vnitřního trhu a dovozci následně obě šarže nechali zlikvidovat. S kontrolovanými osobami zahájí Potravinářská inspekce správní řízení o uložení pokuty.

iFotografie zmíněných závadných chilli papriček

Pesticidy ovšem nepoužívají jen zemědělci, ale můžete je mít třeba i u vás doma. Upozornil na to web Rehabilitace. Tyto škodliviny v sobě mají například hmyzí repelenty. Pokud máte dřevěnou podlahu, pak by mohla obsahovat pesticid Chromated Copper Arsenate, který pomáhá při zachování dřeva tak, aby se nerozkládalo. Některé další běžné produkty také obsahují pesticidy, třeba některé druhy barvy a dokonce i několik bazénových chemikálií, popisuje web.

Co si o četnosti podobných záchytů myslíte vy? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články