V Česku se objevila závadná bazalka: Je plná pesticidů. Lidé by ji podle inspekce neměli konzumovat

Na českém trhu se nedávno objevila bazalka, která byla plná pesticidů. Inspekce ji už stáhla z prodeje.

i Zdroj fotografie: PumpkinSky / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O závadných nebo nekvalitních potravinách informujeme na Událostech247 poměrně pravidelně. Psali jsme například o čaji Yerba maté KHARTA KHADRA, který obsahoval nadlimitní množství pesticidů. Používají se především k ochraně před škůdci. Pesticidy lidské tělo navíc neumí odbourávat, a proto se mohou nahromadit.

Pesticidy obsahuje čím dál více potravin

V Ovocentru V+V ve Valašském Meziříčí se kontroly nedávno zaměřily na balenou karotku, jak jsme informovali na Událostech247. V této zelenině byl dvojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu linuronu. Konkrétně se jednalo o balení o deseti kilogramech. Výrobek byl dovezen z Polska. Upozornili jsme dříve také na balení bílých fazolí z Tesca, které obsahovaly téměř trojnásobně vyšší maximální limit reziduí pesticidu propoxur.

Pozor: Kdo má doma všemi kupovanou potravinu z Albertu, tomu hrozí velké nebezpečí. Radši to hned vyhoďte do koše, je to vážné

Účinky pesticidů na lidské zdraví se liší v závislosti na několika faktorech, tedy jejich složením, koncentrací a tak dále. Pesticidy, které se v našem těle postupně nahromadí, mohou mít například negativní vliv na naši nervovou soustavu. Některé druhy pesticidů mohou také narušit hormonální systém, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. „Já už to raději ani nesleduji, to bych si nemohla kupovat vůbec nic,“ řekla Událostem247 paní Marie z Třebíče.

Pozor na bazalku z Thajska

Teď se v České republice objevila závadná bazalka dovezená z Thajska. Jednalo se o záchyt inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce při kontrole velkoobchodu a dovozců ve spolupráci s Celním úřadem Praha – Ruzyně. Šlo o dvě zásilky bazalky, u kterých laboratorní rozbor potvrdil přítomnost deseti, respektive sedmi pesticidních látek v nadlimitním množství. Některé dokonce překročily limity velmi výrazně. V jednom případě analýza zjistila překročení limitu 100x a ve dvou případech více než 40x.

iZdroj fotografie: SZPI
Zmíněnou bazalku by lidé neměli konzumovat

Inspekce o tom informovala na svém webu. Mezi zjištěnými nadlimitními látkami byl také silný insekticid carbofuran, který EU v roce 2008 zakázala pro jeho nežádoucí účinky. Jedná se o následující potraviny: Bazalka pravá (Sweet Basil), označení šarže: Lot No. : SHP542A, dovozce: Veggie Fruit s.r.o., Kaštanová 1198, Jesenice 252 42, ČR a Bazalka pravá (Sweet Basil), označení šarže: Lot.:no SHP530A / VEG005, dovozce: Veggie Fruit s.r.o., Kaštanová 1198, Jesenice 252 42, ČR.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články