V známé destinaci najednou zrudlo moře. Lidé se bojí. Neví, co si o tom myslet

V jednom z přístavů poblíž Sydney se z ničeho nic voda záhadně zbarvila do červena. Jak je něco takového možné?

i Zdroj fotografie: Kfatas / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na předměstí Kirribilli poblíž Sydney se voda v přístavu z neznámých důvodů proměnila v sytě červenou. Neobvyklý jev zaskočil místní obyvatele, kteří se obrátili na úřady s obavami o možné ekologické nebezpečí. Někteří dokonce začali panikařit a báli se, že se blíží konec světa. Ačkoliv regionální instituce zahájily vyšetřování, zatím se jim nepodařilo přijít na příčiny tohoto záhadného jevu. Podle webu TN se případem zabývá nejen policie, ale také odborníci na ochranu životního prostředí.

Moře zrudlo, lidé panikařili

Když z ničeho nic zrudlo moře, lidé začali okamžitě panikařit. Ačkoliv regionální instituce zahájily vyšetřování, doposud není jisté, proč k obarvení vůbec došlo. Vůbec nejpravděpodobnější teorií je, že ho má na svědomí fluorescein, tedy chemické barvivo, které používají instalatéři při kontrole průtoku vody v kanalizačních systémech. Jde o netoxické barvivo, které i v malém množství dokáže obarvit hektolitry vody. Tato teorie však zatím nebyla potvrzena, a vyšetřování tak stále pokračuje.

Jeden z nejkrásnějších států zmizí z mapy světa. Vláda chystá jeho digitální verzi, aby se na něj nezapomnělo

Zbarvení vody v Sydney může mít na svědomí fluorescein

Nejde přitom o jediný případ obarvení vody v Austrálii. Došlo k němu i v roce 2012, kdy se do červena zbarvilo hned několik pláží. Na svědomí ho mělo masivní kvetení svítilky třpytivé, zářivé řasy, která se nejčastěji zabarvuje právě do červené barvy. Tento jev je známý jako červený příliv. Ačkoliv tehdy vědci konstatovali, že se nejedná o toxický fenomén, vstup do vody byl pro obyvatele preventivně zakázán.

Co bude dál?

Zabarvení vody v Kirribilli není žádnou novinkou a letos k němu nedošlo poprvé. Na začátku roku se voda v přístavu zbarvila dozelena. Jeden z obyvatelů hladinu vody popsal jako „něco z vědeckofantastického filmu“. I v tomto případě byl za barevnou změnou nejspíš fluorescein, jehož použití však nezpůsobilo žádné dlouhodobé škody na životním prostředí.

Kohoutková voda v restauraci za 5 000 Kč: Čeští hospodští už se dočista pomátli. Za tohle jim někdo opravdu zaplatí?

Ke zbarvení vody v Austrálii došlo už poněkolikáté

Co se posledního zbarvení vody týká, jeho vyšetřování stále pokračuje, a dokud nebude jeho příčina objasněna, zůstane tento jev záhadou. Obyvatelé doufají, že anomálie neznamená žádné vážné ohrožení pro přírodu a že se brzy celá situace vyšetří. Pokud však skutečně jde o zbarvení, které má na svědomí fluorescein, nemají se vůbec čeho obávat.

Viděli jste někdy podobný jev?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články