Česko na pokraji existenční krize: Tentokrát lidem zdraží vodu, a ne o málo

Zdražování není ještě zdaleka u konce. Po plynu a elektřině si tento rok Češi připlatí také za pitnou vodu. Výsledná cena se bude lišit podle regionů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco loni byla průměrná cena jednoho kubíku zhruba 93 korun, letos už je to okolo stokoruny. Jde ale o celorepublikový průměr, informoval o tom Český rozhlas. Ceny vodného a stočného se totiž dost výrazně liší podle jednotlivých regionů. Zatímco v Jindřichově Hradci je to přes 79 korun, například v Příbrami už je to podle webu Sdružení oboru vodovodů a kanalizací přes 120 korun.

Čeká nás zdražení o desítky procent

Podle ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Viléma Žáka navýšily ceny téměř všechny podniky. „Samozřejmě většina vodárenských společností zdražuje. Když se podíváte na růst cen energií, ale i dalších komodit. Vodárenské společnosti nakupují chemické přípravky, tak tam jsou meziroční nárůsty cen v řádu desítek procent,“ vysvětlil pro Český rozhlas. Zvýšení cen by přitom mohlo být ještě větší, protože od května 2020 se snížila daň z 15 na 10 procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Vodu zdražují i opravy vodovodů a kanalizací. Historicky nejvyšší částku do vodárenské infrastruktury však naplánovala Praha, zhruba dvě a tři čtvrtě miliardy, píše dále Český rozhlas. „V roce 1990 Pražané za kubík vody platili 80 haléřů, v roce 2000 to bylo necelých 33 korun za tisíc litrů vody a letos už to máme 108 korun za tisíc litrů vody,“ uvedl už dříve pro Český rozhlas mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Domácnosti mohou požádat o pomoc

Vláda se snaží domácnostem se zdražováním pomoci různými příspěvky, Události247 psaly zde. Na webu Deštníkprotidrahotě najdou lidé o příspěvcích podrobnější informace. Ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky Vilém Žák pro portál Naše voda uvedl, že vodné a stočné může v některých vodárenských společnostech příští rok podražit oproti letošku o více než 20 procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Napouštění vany

Nárůst cen záleží na lokalitě, ale samozřejmě se najdou i místa, kde to zdražení může být velmi výrazné,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Do určité míry je také potřeba posuzovat, jaká je kvalita vody v jednotlivých částech České republiky. Tvrdá voda může v domácnostech i poškozovat spotřebiče. Základní infrastruktura se z velké části zprivatizovala, a tak všechny obce bohužel nemají kontrolu nad cenou vody,“ doplnil ekonom pro Události247.

Zvyšuje se cena vody i ve vašem regionu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů