V létě 2025 bude v Česku platit zákaz fotit určité objekty. Kdo zákaz poruší, ten zaplatí místě likvidační pokutu

Když jedete někam na výlet, je jasné, že si odtamtud automaticky dovezete spoustu vyfocených snímků jako vzpomínku.

i Zdroj fotografie: ZSsen / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Existují však místa, která se zkrátka ze zákona fotit nesmí. Na Událostech247 vás o tom, co která země zakázala, informujeme poměrně často. Psali jsme třeba o tom, že pokud jedete do Řecka, musíte mít vhodnou obuv. Platí to ve vybraných oblastech Athén, kde hrozí poškození historických památek. Je za to pokuta 900 euro, tedy 22 500 korun.

Nařízení bude kontrolovat vojenská policie

Na zákazy musíme dbát ale i když nikam nejedeme a zůstáváme doma v České republice. Už od letošního července by totiž měl začít platit zákaz fotografování některých objektů. Jak uvádí web Česká justice, vyhláškou ministerstva obrany o ceduli ZÁKAZ FOTOGRAFOVÁNÍ má být zajištěna obrana České republiky, a to nepovolením zobrazování vojenských objektů, prostor a zařízení. 

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Chorvatsko 2024: Poplatek 10 000 Kč za ležení na pláži. Češi zuří z nového triku prodejců

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Pokuta je opravdu vysoká

Zákaz zavádí novela zákona o obraně ČR. Případné výjimky bude povolovat ministerstvo obrany. Na to, jestli lidé nařízení dodržují, má dohlížet vojenská policie. Té se také rozšíří oprávnění o likvidaci nástražných systémů a munice. Za porušení tohoto zákazu má být podle návrhu uložena pokuta ve výši až 100 000 korun. O znovuzavádění zákazu fotografování vojenských objektů mluvila už minulý rok ministryně obrany Jana Černochová.

Česká republika se inspirovala v Polsku

Tento zákaz v Česku navíc nebude zaveden poprvé. V Československé socialistické republice byl stanoven například zákonem z roku 1971 o ochraně státního tajemství, který obsahoval v § 21 kapitolu „Zákaz fotografování a filmování“ v téměř totožném znění jako je to současné.Česká republika se inspirovala v sousedním Polsku,kde zákaz fotografování určitých objektů platí od letošního 17. dubna. Týká se to mimo jiné i vojenských zařízení.

Za používání ručníku na dovolené se nově platí denní poplatek 100 Kč za osobu. Kdo pojede s celou rodinou, ten se nedoplatí

iZdroj fotografie: Lalpino/ Creative Commons / CC-BY-SA
Podobný zákaz platí i v Polsku, taktéž pod pokutou

Pro fotografování je tam zapovězeno celkem 25 000 míst. Nesmí se fotit třeba elektrárny, polygony, ale také provinční úřady, soudy, a dokonce i mosty nebo železniční tratě, jak Události247 zjistily z informací na polském webu Polsatnews. Ten, kdo nové nařízení poruší, může dostat pokutu až 20 000 zlotých, což je v přepočtu 117 000 korun. Hrozí dokonce i vězení. Soud pak navíc může hříšníkovi odebrat i vybavení, kterým byly snímky pořízeny. 

Co si o podobném zákazu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články