V oběhu jsou právě teď statisíce falešných mincí. Nesmíte s nimi platit, jinak budete mít co dočinění s policií

Případů padělaných peněz rok od roku přibývá. Aktuálně by si lidé měli dát pozor na falešné mince. V oběhu jich je více než půl milionu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Podvody s padělanými penězi jsou čím dál častější. Jak psaly Události247, jen loni zachytila Česká národní banka (ČNB) asi 4 300 padělaných bankovek či mincí, což je meziročně dvakrát tolik. A předešlý rok byl nárůst podobně výrazný. Lidé by si tak měli dávat velký pozor, aby se jim padělané peníze do rukou nedostali.

Problém se týká českých i zahraničních mincí a bankovek

Podvodníci zdaleka necílí jen na české peníze. Oblíbené je také falšování zahraničních platidel, třeba eur. Ty aktuálně kvůli blížícím se dovoleným ve směnárnách vyměňuje mnoho Čechů. Lidé by se ale měli mít na pozoru a vybírat si raději jen ověřené směnárny. Jak totiž upozorňuje web Kupi, v současné době se v oběhu nachází před 500 tisíc padělaných dvou eurových mincí.

Varování: Kdo zaplatí jednou z těchto bankovek, ten půjde do vězení na 2 roky. Ihned si zkontrolujte, zda je nemáte v peněžence

Padělaná eura pochází od čínské skupiny podvodníků ze Španělska, kteří falešné peníze rozšířili v mnoha zemích Evropy. Španělská policie sice skupinu 10 padělatelů již zatkla, jak dále uvádí server Kupi. Falešné peníze jsou však nadále v oběhu a lidem tak hrozí riziko, že je při směňování nevědomky dostanou, poté s nimi budou chtít platit a v krajním případě se následně mohou dostat i do křížku s policií.

Existují triky, jak falešné peníze rozpoznat

I když jsou padělky velmi kvalitní, existují způsoby, jak je rozpoznat. Podle webu Kupi je důležité zaměřit se na detaily. U falešných mincí bývá například méně výrazný otisk vzoru na mincích. Signálem padělku může být i odlupující se barva. Konkrétně v tomto případě je pak osvědčenou metodou také přiložení magnetu. U pravých dvou eurových mincí je totiž přední část mírně magnetická, při zatřesení by ale měla z magnetu spadnout. U padělaných mincí bývá mince silně magnetická, nebo naopak není magnetická vůbec.

iV celé Evropě je asi půl milionu padělaných dvou eurových mincí

A jak je to u bankovek? I zde je několik metod, pomocí nichž mohou lidé i běžným pozorováním rozeznat padělek od originálu. Jak píše web Seznam Zprávy, nutnými prvky u českých bankovek je vodoznak, ochranný proužek a soutisková značka. Pravé bankovky by pak rovněž měly mít skrytý obrazec na rameni portrétu a dvoubarevný iridiscentní pruh.

Setkali jste se někdy s padělanými penězi? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články