Varování: Kdo zaplatí jednou z těchto bankovek, ten půjde do vězení na 2 roky. Ihned si zkontrolujte, zda je nemáte v peněžence

Každý z nás by se měl jednou za čas podívat do peněženky a zkontrolovat si bankovky. Může se totiž stát, že v ní najdete i ty, které už neplatí.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

I když čím dál více lidí v poslední době platí virtuálně, tedy kartou, chytrým telefonem či hodinkami, fyzické peníze jsou stále součástí našeho života. Jak jsme na Událostech247 upozornili několikrát, je potřeba dát pozor, aby se vám jednoho dne u pokladny v obchodě neřekli, že vaše bankovky jsou k ničemu.

Nejvíce se padělají dvoutisícovky

Psali jsme také o tom, že v červenci 2022 skončila platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. Poznat se dají jednoduše podle ochranného stříbrného proužku, který je na starých kusech výrazně užší. Pokud tyto bankovky stále máte, do konce letošního července je můžete zdarma vyměnit na pobočce jakékoli banky. Poté bude výměna možná pouze na pobočkách České národní banky.

Tyto bankovky přestaly ze dne na den platit. Prostě s nimi už nezaplatíte

Stát se však může i něco horšího, a to, že se vám do rukou dostanou bankovky falešné. Podobných případů navíc v poslední době přibývá. Jak píše web CNN Prima News, Česká národní banka zachytila v loňském roce 4 300 padělaných mincí a bankovek. To je v porovnání s předchozím rokem dvojnásobný nárůst. Nejčastěji podvodníci padělají dvoutisícovku se slavnou pěvkyní Emmou Destinnovou.

Falešnou bankovku poznáte snadno

Většinou se padělky dostanou do oběhu tak, že s nimi někdo zaplatí a někdo další je odhalí. Může to být třeba prodavač, zákazník nebo i stroj, který přepočítává tržbu. „Většina se k nám dostane přes policii nebo při zpracovávání odvodů od jednotlivých bank nebo bezpečnostních agentur,“ řekl CNN Prima News ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer. „Tak s falešnou bankovkou jsem se naštěstí ještě nesetkala, i když jednou se mi zdálo, že je stovka jiná, ale dala jsem ji dál,“ vzpomíná pro Události247 paní Eliška.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Falešné bankovky se dají podle ČNB poznat jednoduše

Podle expertů je rozpoznání falešných bankovek od těch skutečných poměrně jednoduché. První kontrola je hmatová. „Cítíme, že papír je úplně jiný. Vidíme plastické linie, které vytvořil hlubotisk,“ popsala členka bankovní rady ČNB Karin Kubelková. Další kontrola je proti světlu. Na pravé bankovce by měl být vidět vodoznak, nominální hodnota a jednolitý ochranný pruh. Pokud byste na podezřelé peníze narazili, odneste je na policii a neplaťte s nimi. Takové jednání je totiž trestným činem za který mohou hrozit až 2 roky vězení. Další instrukce najdete na webu ČNB.

Setkali jste se někdy s falešnými bankovkami? Podělte se s námi o vaše zkušenost v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články