Varování: Volali vám na mobil z těchto telefonních čísel? Jde o podvod, v krátkosti můžete přijít o všechny peníze

Vypadá to, že vám volají z policie nebo z banky. Pokud se vám to stane, buďte opatrní. Zřejmě se totiž jedná o podvod.

i Zdroj fotografie: EEIM/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Před nejrůznějšími technikami podvodníků vás na Událostech247 varujeme pravidelně. V dnešní době už dokážou zfalšovat telefonní číslo a donutí vás si myslet, že vám volá někdo, koho dobře znáte. Tato praktika se nazývá spoofing a umožňuje útočníkům imitovat telefonní číslo volajícího. V praxi to vypadá tak, že se vám na displeji při vyzvánění objeví například číslo vaší banky nebo policie. 

Šmejdi okradli důvěřivce o více než 800 milionů korun

Na pokračující na pokračující nárůst kybernetických útoků, které cílí na klienty bank po celé České republice upozornila také Česká bankovní asociace (ČBA), jak Události247 dohledaly na jejích stránkách. Díky efektivním zásahům se podařilo bankám od začátku roku 2024 ochránit jejich klientům více než 4 miliardy korun. Nejvyšší doposud zachráněná částka na jednoho klienta činila 13 milionů.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Pozor: Pokud přijmete tento hovor, rozkradou vám během chvíle celý bankovní účet

iZdroj fotografie: Policie ČR
Podvodníci si také oblíbili falešné SMS zprávy

I přesto škody způsobené šmejdy loni dosáhly 845 milionů korun. Průměrná škoda na klienta byla 17 083 korun. Podvod probíhá třeba tak, že vám zavolá falešný bankéř a tvrdí, že se vám někdo snažil opakovaně dostat na účet. Peníze si zachráníte tím, že vám je banka po vašem souhlasu převede jinam. Tak to popsala Událostem247 paní Jana M. z Brna. „Ptal se mě na kde co, ale jak po mně chtěl citlivé údaje, došlo mi, že takhle se to nedělá a položila jsem telefon.“ Kdyby Jana své citlivé údaje sdělila, mohli by se jí opravdu snadno dostat na účet.

Policie ani banka takové hovory s klienty nikdy neprovádí

Šmejdi se však nezdráhají vydávat ani za policisty. Jak Události247 dohledaly na webu Policie, jeden takový zavolal nedávno 33leté ženě z Benešovska. Tvrdil, že je podezřelá z podvodu, kdy měla být použita její plná moc ke schválení úvěru na 300 000 korun. Ženu pak policista přepojil na údajného pracovníka banky, který jí sdělil, že aby ochránila své peníze, je potřeba je z účtu vybrat a v hotovosti předat pracovníkovi banky, který je odveze na banky a uloží na bezpečný účet. 

Jediným telefonátem převezmou podvodníci kontrolu nad vašim mobilem. Můžete se s ním rozloučit

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Po sdělení citlivých údajů podvodníkům je už krátká cesta ke ztrátě peněz

Aby mu uvěřila, poslal jí do zprávy vyfocený služební průkaz, který měl dokládat, že skutečně pracuje u policie. Poškozená se ze strachu o své peníze vydala do banky své úspory vybrat a chtěla je předat pracovníkovi banky. Na poslední chvíli si ale naštěstí uvědomila, že tento postup je nestandardní a na lince 158 si ověřila, zda policista, který se jí představil konkrétním jménem, skutečně na uvedeném oddělení pracuje, a dozvěděla se, že nikoliv. Pokud by vám tedy někdo podobný volal, raději ihned zavěste.

Máte zkušenost s podvodníky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články