Jedna z českých bank přichází s velkou inovací. Mnoha Čechům se to ale možná líbit nebude.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Ačkoli čím dál víc lidí v běžném životě využívá bezhotovostní platby a převody, klasické papírové bankovky jsou stále nedílnou součástí dnešního světa. Jak ostatně na začátku letošního roku psaly Události247, hotovostí platí každodenně zhruba každý čtvrtý Čech, což rozhodně není málo. I přesto se ale jedna česká banka rozhodla, že hotovosti v moderní době odzvonilo a chce se obejít bez ní.
Čím budou lidé platit?
Jedná se o Partners Banku, která svůj pilotní provoz zahájila letos v listopadu, jak připomíná web Peníze. Pro veřejnost by se pak měla naplno otevřít na jaře příštího roku. Již nyní ale budí značný zájem. Od ostatních, v Česku rozšířených bank se totiž v mnoha směrech výrazně odlišuje. Nebude to ale pro každého.
Banka totiž v podstatě zruší hotovost. Fyzické peníze si ze svých účtů sice lidé samozřejmě budou moci vybrat v bankomatech. Přijít do banky a nechat si zde vložit hotovost na účet ale možné nebude. „Hotovostní vklady nejsou třeba, protože většina lidí dostává peníze na účet,“ cituje web Aktuálně vyjádření šéfa Partners Banky Marka Ditze. Banka tak v podstatě svým budoucím klientům vzkazuje, že hotovost si od nich prostě nevezme. Platit holt lidé budou muset pouze virtuálně.
Chybějící pokladní služby však mohou v budoucnu přibýt. „V momentě, kdy bychom se rozhodli začít se službami pro malé a střední firmy, budeme muset mít vyřešené i vkladové hotovostní služby. Chápu, že vklad hotovosti je pro živnostníky často nutností, ale v této fázi by to zvýšilo naše náklady,“ dodal pro web Peníze Marek Ditz s tím, že nepochybuje o tom, že dříve či později se banka k tomuto kroku uchýlí.
Čím dalším se bude banka odlišovat?
Kromě nepřijímání fyzických vkladů banka rovněž svým klientům nebude nabízet služby internetového bankovnictví. „Rozhodli jsme se internetové bankovnictví vůbec nenabízet, investujeme energii jen do tvorby mobilní aplikace. Došli jsme totiž k závěru, že internetové bankovnictví je nebezpečné pro klienty,“ řekl Marek Ditz pro web Peníze. Zde jde však o vcelku pochopitelný krok. Jak psaly Události247, k mobilním aplikacím postupně přechází i ostatní banky.
A jaké služby tedy vlastně banka bude poskytovat? Kromě běžných a spořicích účtů včetně bankovních karet chce banka postupně začít nabízet i úvěry. A nejpozději v roce 2025 chce rovněž spustit investiční platformu, díky čemuž by mohla i samostatně nabízet dluhopisy nebo akcie, dodává web Peníze. Zdá se tak, že ambice nové banky jsou skutečně vysoké. Zda se ale mezi Čechy uchytí ukáže až čas.