Mít vlastní dům či byt je přáním snad každého z nás. Ten, komu se to poštěstilo, však musí myslet na to, že má také určité povinnosti.
Psali jsme, že od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost novela stavebního zákona, která přinesla řadu změn. Zatímco některé jsou pozitivní, například slibované zefektivnění a zrychlení získání stavebního povolení, jiné novinky už mnohé majitele nemovitostí tak nepotěší. Změny se týkají stavební dokumentace. Lidé, kteří nemovitost prodávají, nově nemusí kupujícím předávat dokumenty o jejich stavu.
Kdo musí daň zaplatit
Další povinností je placení daní. Pokud jste tedy v roce 2024 nabyli koupí, darováním, nebo dědictvím do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku, musíte podat daňové přiznání z nemovitých věcí, a to do 31. ledna 2025. Na finančním úřadě místně příslušném pro danou nemovitost vám spočítají, kolik je potřeba zaplatit a domů vám pošlou složenku s danou částkou.
Daň z nemovitosti je majetkovou daní, kterou upravuje zákon o dani z nemovitých věcí. Pokud se u majitelů nemovitostí nic nezmění, další rok jim přijde stejná složenka na stejnou částku automaticky. Pokud byste na nemovitosti provedli nějaké změny, musíte v následujícím roce podat nové daňové přiznání. To musíte podat i v případě prodeje nebo darování nemovitosti, pokud vlastníte ještě další nemovitosti v daném kraji. Formuláře najdete na webu Finanční správy.
Jaké jsou způsoby platby
Daň z nemovitosti musí každý stávající majitel zaplatit do 31. května. Pokud však daň z nemovitých věcí přesáhne 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách. Splatnost první splátky je 31. května a splatnost druhé potom 1. prosince. Kdyby se stalo, že daň zapomenete zaplatit do 1. června, finanční úřad většinou pár dnů počká a nebude vám stanovovat penále, ani úroky z prodlení. Musíte však daň z nemovitosti zaplatit do konce prvního červnového týdne.
Pokud se s platbou zpozdíte déle, vám už finanční úřad vyměří penále, které činí 0,05 procenta stanovené daně za každý následující den prodlení. Nejvýše to však může být 5 procent stanovené daně, což je maximálně 300 000 korun. Pro uhrazení daně mají poplatníci několik možností. Jak radí web E15, mohou použít bankovní převod na účet finančního úřadu, složenku zaslanou finančním úřadem nebo uvedený QR kód. Pokud raději platíte hotově, je to možné učinit přímo na pokladně úřadu.