Zdá se, že vláda lidem neříká všechny informace úplně na rovinu. Kouzlením s čísly tvoří dojem, že stav veřejných financí je lepší, než je tomu ve skutečnosti.
Česká republika se již řadu měsíců potýká s ekonomickým útlumem, který patří k nejhorším v celé Evropské unii. Ruku v ruce s tím jde také vývoj státního rozpočtu, který nevěstí nic dobrého. V posledních letech totiž dramaticky roste zadluženost státu, na což doplatíme všichni. Tedy hlavně naše peněženky, ze kterých pak půjčené peníze budou všichni obyvatelé muset splácet. A i když se zdá, že současná vláda dělá kroky k tomu, aby šílené tempo zadlužování zbrzdila, není tomu úplně tak.
Konsolidační balíček není všespásný
Vláda představila sadu úsporných opatření na začátku letošního května, jak informovaly Události247. Cílem bylo snížit strukturální schodek rozpočtu alespoň o 70 miliard korun. Kromě plánů na změny v sazbách DPH, škrtání různých dotací a daňových výjimek či zvýšení odvodů živnostníků k tomu měli pomoci také změny v důchodovém systému. Velké novinky týkající se předčasných odchodů do penze ostatně začnou platit již od října, jak psaly Události247. I přesto se však rostoucí dluh vládě evidentně nedaří brzdit tak, jak by mnozí očekávali.
Vidět je to například na aktuálních návrzích rozpočtu na příští rok. Ještě v červnu ministr financí Zbyněk Stanjura avizoval, že schodek dosáhne maximálně 235 miliard korun. Nyní, o pár měsíců později, už však pracuje s částkou 252 miliard korun, uvádí server Novinky. A co hůř, toto číslo ještě nemusí být konečné.
Vláda lidem tají důležitou věc
Jak píše web Echo24, tento oficiální rozpočet neodráží celkový schodek. Skutečný dluh by totiž podle reálných a kompletních údajů měl být zhruba o 50 miliard korun vyšší. Důvodem je, že některé výdaje, jako jsou investice do dopravní infrastruktury, nejsou v hlavním rozpočtu zahrnuty.
Divíte se, jak je to možné? Díky šikovným kličkám, která vláda umí, celkem snadno. Tyto výdaje jsou totiž financovány prostřednictvím samostatného Státního fondu dopravní infrastruktury, který může vydávat své vlastní dluhopisy. Ty ale nejsou zahrnuty v oficiálních číslech státního rozpočtu, přestože reálně jsou taktéž dluhem, který budou muset Češi jednoho dne splatit. „Fond vydává dluhopisy za 30 miliard korun. Ty se do schodku státního rozpočtu nepočítají,“ uvádí pro příklad ve svém komentáři na webu Echo24 analytička Lenka Zlámalová.