Vláda oznámila: Během krátké chvíle přijdou o práci statisíce Čechů

Lidé by se měli více vzdělávat. Myslí si to ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mít v dnešní době dobrou práci rozhodně není samozřejmostí, ani pokud pracujete u velké a zavedené firmy. Psali jsme třeba o tom, že státní podnik Diamo, který se specializuje na sanaci následků po chemické těžbě uranu čeká restrukturalizace. Její součástí je i nutnost propouštět, a to v různých pobočkách napříč republikou.

Propouštějí zavedené velké firmy

Diamo nicméně není jediný podnik, ve kterém se v poslední době rozhodli propouštět. Jak již dříve informovaly Události247, podobný scénář nastal také u porcelánky Thun 1794, konkrétně v jejím závodě v Klášterci nad Ohří. Anebo ve znojemské pobočce firmy Laufen CZ, kde o práci přišlo asi 250 zaměstnanců. Plán propouštět ve svém resortu už dříve oznámil také ministr práce Marian Jurečka.

Stát chystá masivní propouštění: Tito Češi přijdou o práci, neudělají s tím vůbec nic

Velkým překvapením bylo, když Česká pošta loni na jaře oznámila, že v rámci hledání úspor zruší 669 pracovních míst. Jak Události247 psaly, propouštění se týkalo zejména pracovníků na manažerských a úřednických pozicích. Hospodaření pošty bylo v posledních letech ztrátové. Za rok 2022 ztráta dosahovala zhruba 800 milionů korun. Oproti roku 2021 jde o půl miliardy nižší propad. Podle výroční zprávy skončilo hospodaření pošty v roce 2020 ztrátou 1,356 miliardy korun po zdanění.

Kdo se nebude vzdělávat, může přijít o práci

V příštích sedmi až osmi letech zanikne v Česku 300 tisíc pracovních pozic a milion pozic kvůli digitalizaci výrazně změní svou náplň práce. Je proto potřeba masivně investovat do rekvalifikací a vzdělávání, a to zejména do digitálního, jak nedávno uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Do roku a půl chce proto resort proškolit v rámci digitálního vzdělávání až 130 tisíc lidí. Vyčleněno na to má 5 miliard korun, jak píše web SeznamZprávy. Ti, kteří školením neprojdou, tak se tak mohou ocitnout bez práce.

iZdroj fotografie: Policie ČR
V Česku je momentálně relativně nízká nezaměstnanost

Vzdělání by si měly zajišťovat samotné firmy a nevládní organizace, ale největší podíl bude ležet na úřadech práce. Pomoci v tom má i takzvaný vzdělávací e-shop rekvalifikace Jsemvkurzu. Do digitálních vzdělávacích kurzů už v Česku vstoupilo 18 539 lidí, úspěšně je dokončilo z nich. Větší podíl z toho mají ženy. „Podle mě je to v pořádku, nikomu přece neuškodí, když se naučí něco nového a pak za to třeba dostane i lépe zaplaceno. Také mi to v práci nabídli a zvládla jsem to,“ popsala Událostem247 paní Hanka z Břeclavy, které je 54 let.

Budete muset podle vás v budoucnu podstoupit rekvalifikační kurzy? Podělte se o to s námi v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články