Vláda už všechno potvrdila: Za energie budeme zase platit nesmyslné částky. Loňská zima byl jen začátek

České domácnosti si opět sáhnou hlouběji do svých peněženek. Nebude to zřejmě navíc zrovna malá částka.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Průměrná domácnost zaplatila za energie v červnu o 15 procent víc než ve stejném měsíci loni. Vyplývá to z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Psal o tom web Český rozhlas. Ve srovnání s červnem před dvěma lety se náklady průměrné domácnosti zvedly o více než 60 procent. Zjištění Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí představil ministr práce Marian Jurečka. O cenách energií mimo jiné pravidelně píšeme i na Událostech247. V červenci jsme vás například informovali o nevýhodných fixacích.

Vláda se snažila lidi podpořit

Průměrná česká domácnost čelila mezi červnem 2022 a 2023 ztrátě 7 864 korun pouze v důsledku zdražení energií. Nejvyšší absolutní ztrátě disponibilního příjmu čelili vlastníci domů, a to 11 820 korun. Značné dopady měla krize také na neúplné rodiny a rodiny, které žijí v menších obcích, upřesnil web Newsbox. Podle ministra Jurečky se díky vládnímu zastropování cen energií a příspěvku na bydlení ale zatím daří situaci zvládat.

Pozor na smlouvy na energie: Stačí, že v ní je špatně jedna věta a už se vezete. Tisíce korun zmizí jako nic

 „Za celé to období jsme se snažili opravdu dělat kroky tak, abychom dokázali české společnosti, domácnostem, veřejnému sektoru i firmám pomoci. Jenom v letošním roce pomoc ze strany státního rozpočtu bude činit víc než 120 miliard korun právě na zastropování cen energií,“ uvedl. Teď je podle něj ale potřeba se na topnou sezonu zase soustředit a hledat cesty a opatření, jak snižovat náklady. „Není možné pokračovat v opatřeních plošných,“ cituje ministra web Fintag.

Cenové maximum na energie v roce 2024?

Jurečka také zdůraznil růst výdajů na příspěvek na bydlení. Nejvíce ho pobírají lidé s měsíčním příjmem do 15 tisíc korun. Jak píše Fintag, nejčastěji jde o nájemce. Třeba v Brně je to 60 procent, v Praze dokonce 85 procent. Průměrná měsíční výše za letošní rok dosahuje 5 780 korun na jednu domácnost. Příspěvek pobírá asi 250 tisíc lidí. „Na příspěvek na bydlení jsem sotva dosáhla a ani tak nemůžu říct, že by mi to v rozpočtu přineslo nějakou výraznou úlevu,“ řekla Událostem247 Jana Skotáková z Prahy, která je matkou samoživitelkou.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Češi si za energie zřejmě už znovu připlatí

Vláda pro rok 2023 stanovila cenové maximum na energie. Spotřebitelé za megawatthodinu elektřiny mohou zaplatit maximálně 6 000 Kč s DPH, za MWh plynu pak 3 000 Kč. K tomu je potřeba připočítat také distribuční poplatky, píše Fintag. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce. S jejich prodloužením na příští rok vláda nepočítá. Už dříve to potvrdil ministr financí Zbyněk Stanjura. Je tak jasné, že vláda už s další plošnou pomocí lidem nepočítá a budeme se muset opět smířit s nesmyslnými částkami, které za energie v zimě budeme platit.

Kolik platíte za energie vy? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články