Volali vám z tohohle čísla? Pokud telefonát zvednete, přijdete za chvíli o všechny svoje peníze. Kontaktovali už spoustu Čechů

Takzvaní šmejdi jsou velmi vynalézaví a vymýšlejí nové a přesvědčivé triky, jak připravit důvěřivé lidi o úspory.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Podvodné SMS zprávy se bohužel stávají součástí našich životů. Události247 například v minulosti informovaly o podvodnících, kteří se vydávají za kurýry doručovacích služeb a posílají falešné SMS zprávy. Výjimkou však nejsou ani případy, kdy lidé naletí třeba na požadavek doplatit fiktivní poštovné. Jakmile z nich šmejdi vytáhnou potřebné údaje, nic už jim nebrání v tom, aby své oběti okradli.

Podvodné SMS zprávy jsou časté

Psali jsme na Událostech247 také o tom, že falešný zaměstnanec známého mobilního operátora kontaktoval muže s nabídkou digitální inovace a měl „štěstí“, že natrefil zrovna na důvěřivce. Mělo se jednat o přechod z tradiční SIM karty na modernější eSIM. Muž od neznámého na druhém konci drátu obdržel SMS s kódem, který pak umožnil podvodníkovi převzít kontrolu nad mobilem a tím si zajistil i vzdálený přístup k internetovému bankovnictví. Důvěřivého muže to stálo 850 tisíc korun.

Přišla vám tato SMS zpráva? Nečtěte ji, jinak vám během jediné minuty vybílí celý bankovní účet

Osvědčený trik je také vzbuzení naléhavosti a tlaku v SMS zprávách, což má lidi přimět k rychlému jednání. Pokud vám tedy také přišla podobná SMS zpráva, u které máte podezření, že by mohla být podvodná, rozhodně na ni nereagujte. Psali jsme i o tom, že podvodníci Čechům rozesílají SMS zprávy, které vypadají jako by je posílala Všeobecná zdravotní pojišťovna. Vyzývají k zadávání osobních údajů na falešném webu připomínajícím oficiální stránky VZP.

Nikdy na nic neklikejte

Policie v posledních týdnech eviduje tisíce pokusů o podvod a desítky případů, kdy podvodníci uspěli. A to především v souvislosti s telefonáty falešných pracovníků finanční správy. Lidem tvrdí, že pro ně mají přeplatek na daních, přitom z nich ale lákají údaje k internetovému bankovnictví, jak upozornil web TN.Dobrý den, tady ministerstvo financí České republiky. Evidujeme u vás přeplatek na daních,“ popisuje web telefonát, ve kterém automat oznamuje tisícovkám Čechů radostnou novinu.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Podvodníci se snaží své oběti nalákat různými triky skrze SMS zprávy a telefonáty

Oběti pak postupují podle instrukcí a přes odkaz v přijaté zprávě se proklikají až na falešné stránky finančního úřadu. Pokud zadají údaje ke své bankovní identitě, podvodníci se jim dostanou na účet a všechny peníze jsou pryč. Nikdy proto neklikejte na odkazy a ověřujte si, s kým mluvíte, radí resort financí. „Volali mi jako z banky, že se mi někdo naboural do bankovnictví a mám proto všechny peníze převést na jakýsi jiný účet. Nejdříve jsem se vyděsila, ale pak mi došlo, že jde o podvod a v bance jsem to nahlásila,“ popsala Událostem247 paní Jana.

Pokoušeli se vás někdy kontaktovat podvodníci? Pokud ano, jak jste situaci řešili? Podělit se o to s námi můžete dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články