Všechna auta zřejmě v budoucnu přijdou o oblíbenou funkci. Na stole je její kompletní zákaz

Funkce, kterou řidiči buď milují, nebo nenávidí, se možná brzy stane minulostí. Donald Trump má jasno, chce ji navždy zakázat.

i Zdroj fotografie: Envato Elements
                   

Není to tak dávno, co jsme v redakci Událostí247 informovali o některých zákazech, které se na nás pomalu, ale jistě valí. Jedním z nich je pochopitelně zákaz prodeje aut se spalovacím motorem, který má přijít už v roce 2035. Společně s ním se pak možná přidá i další zákaz, který však bude mít pro změnu na svědomí americký prezident Donald Trump. Ten se totiž chystá odstranit z automobilů důležité tlačítko, jehož funkci si oblíbily miliony řidičů po celém světě.

Konec tlačítka start/stop

Automobilový svět se neustále vyvíjí, ale ne každá novinka si získá srdce řidičů. Jedním z nejkontroverznějších prvků moderních vozů je bezesporu systém automatického vypínání motoru při stání – známý jako start/stop. Ten buď řidiči milují, nebo naprosto nenávidí. Přestože byl původně představen jako ekologicky přínosná technologie, dnes se dostává pod silný tlak. Jak redakce Událostí247 zjistila, americké úřady teď totiž dokonce zvažují jeho úplné zrušení.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

200 Kč za 1 den jízdy autem: Kdo nový poplatek nezaplatí, ten pojede autobusem, tramvají nebo pěšky

iZdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
Start/stop tlačítko by možná v minulosti mohlo zmizet

Přelomová funkce, kterou automobilka Toyota uvedla už v 70. letech, měla původně pomoci šetřit palivo a snižovat emise. Podle údajů Battery Council International by celosvětové používání systému start/stop mohlo ročně ušetřit až deset milionů tun oxidu uhličitého – což rozhodně není zanedbatelné číslo. Navzdory těmto pozitivům se však zdá, že trpělivost dochází i těm, kteří mají ochranu životního prostředí přímo v popisu práce. Podle portálu CarMagazine se Spojené státy pod vedením administrativy Donalda Trumpa snaží technologii aktivně odstranit z trhu.

Jaký to má smysl

Donedávna bylo ze strany EPA výrobcům doporučováno, aby technologii start/stop používali jako nástroj pro snižování emisí. Nyní se však atmosféra mění. Americká vláda, která dlouhodobě tlačí na deregulaci, přehodnocuje, které normy skutečně dávají smysl. Šéf americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), Lee Zeldin, je právě toho názoru, že tlačítko start/stop je úplně zbytečné. Na síti X se dokonce v minulosti vyjádřil ve stylu: „Stejně ho nikdo nemá rád, tak s tím něco uděláme.“

Budou muset někteří Češi znovu do autoškoly? Vyskytl se obrovský problém, který je nutné vyřešit

iZdroj fotografie: Navigator84 / Creative Commons / CC-BY-SA
Start/stop systém řidiči buď milují, nebo nenávidí

Zeldin dokonce připomněl zásadu, kterou Trump prosadil během svého prezidentství – že na každý nový předpis musí připadat zrušení deseti stávajících. V tomto duchu má být technologie automatického vypínání motoru jednou z těch, které padnou jako první. Zatím není jasné, zda start/stop systém skutečně zmizí ze všech nových vozů, nebo zda výrobci najdou způsob, jak jej upravit, aby byl přijatelnější pro řidiče. Jisté však je, že tlak ze strany americké vlády může odstartovat novou kapitolu v debatě o tom, jak má vypadat automobil budoucnosti.

Máte rádi systém stop/start?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články