Všemi oblíbená potravina náhle brutálně zdražuje. Rychle si udělejte zásoby, jinak se brzy nedoplatíte

Tato zpráva určitě nepotěší milovníky sladkého. Už brzy si totiž možná budou muset odepřít jednu velmi oblíbenou pochoutku.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

I když se ceny potravin už pomalu stabilizují a někde dokonce zlevňují, pro určitý sortiment tyto trendy neplatí. Události247 například psaly o tom, že kvůli celosvětové špatné úrodě výrazně zdražuje pomerančový džus. Hlavní příčinou takto masivního růstu cen jsou vlny sucha v zemích jako jsou Spojené státy americké, Brazílie, Mexiko nebo Španělsko. Podstatným aspektem je rovněž šíření bakterie asijský citrusový psyllid.

Zdražují klíčové potraviny

Říkáte si, že zrovna bez této potraviny se hravě obejdete? Zdražuje však také jedna ze základních potravin, a to je vepřové maso. Jeho cena letí vzhůru už několik měsíců. Upozornili jsme také na to, že je dobré udělat si doma zásoby. Zatímco v říjnu 2022 stálo kilo vepřové kýty průměrně 132 korun, loni v květnu to bylo až 151 korun. Jedním z důvodů je nedostatek této komodity, a to v celé Evropě. Prasat totiž výrazně ubývá a vepřové maso se tak stává nedostatkovým zbožím.

Všemi milované maso bude v roce 2024 jenom pro bohaté. Jeho cena letí astronomicky nahoru. Ještě je čas si udělat zásoby

Na Událostech247 jsme psali také o tom, že některé zákazníky v poslední době doslova šokovaly ceny brambor. Tato typická a hojně konzumovaná česká plodina je teď vůbec nejdražší za poslední roky. Cena navíc letí strmě nahoru a místy už stojí i přes 30 korun za jeden kilogram. „Musíme si uvědomit, že toho zboží není pro letošní sezonu nadbytek. Nepočítám ani, že by v následujícím období došlo k nějakému razantnímu snížení cen,“ uvedl pro web CNN Prima News předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Cena kakaa se zvedá o tisíce dolarů

Teď přichází špatné zprávy pro milovníky čokolády. Ceny kakaa totiž prudce stoupají a čokoláda by tak měla v příštích měsících výrazně podražit. Ceny kakaa za poslední rok podle dat z webu Trading Economics na trzích vzrostly na skoro trojnásobek. Nejvýrazněji navíc rostou v posledních třech měsících. První výrobci čokolád už dokonce upozornili, že jejich výrobky budou zdražovat. Ceny z 2 000 dolarů za tunu narostly na nyní více než 9 000 dolarů.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Ceny většiny potravin se snižují. ovšem některé z nich zůstávají i nadále drahé

Důvodem zdražování kakaových bobů je klimatický jev El Niño, který opět postihl Afriku a narušil sezónnost srážek, vysvětluje web Peníze. Někteří výrobci ve snaze udržet ceny už v minulosti přistoupili ke zmenšování balení sladkostí. „To je fakt, kupuji si občas jednu čokoládovou tyčinku a dívala jsem se, že je o 10 gramů menší. No, aspoň tolik nepřiberu,“ říká k tomu paní Amálie. Pokud tedy nechcete zbytečně přeplácet, udělejte si zavčas zásoby svých oblíbených cukrovinek.

Uděláte se vzhledem k výše uvedeným informacím zásobu čokolády? Dejte nám to vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články