Urgentní: Musíme si rychle udělat zásoby. Náhle totiž extrémně zdražuje jedna z nejdůležitějších potravin, kterou si kupuje každý

Zdražování potravin je v poslední době často skloňovaným tématem. Jsou i lidé, kteří už nakupují pouze ve slevách.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Události247 sice nedávno psaly, že mnohé potraviny aktuálně v českých supermarketech zlevňují, ale bohužel to neplatí pro celý sortiment. Některé zboží naopak i nadále zdražuje. Ten, kdo si nestihne udělat zásoby dopředu, se nejspíš brzy nedoplatí. Mezi drahé položky, které nám u pokladny namarkují prodavačky, patří například cukr.

Vyplatí se dělat si zásoby

S tím pak souvisí zdražení i dalších výrobků, třeba sladkostí, které má v oblibě mnoho Čechů. Jak od nás víte, už na konci loňského roku zdražování avizovala třeba společnost Mondelēz, která vlastní značky jako Oreo, Milka či Toblerone. Aby toho nebylo málo, kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám v poslední době dramaticky roste i cena kakaa, jak psaly Události247. Tento fakt logicky zdraží například oblíbenou čokoládu.

iZdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vepřové maso v posledních měsících zdražuje ve velkém

Upozornili jsme také na to, že je dobré udělat si doma zásoby vepřového masa. Zatímco v říjnu 2022 stálo kilo vepřové kýty průměrně 132 korun, loni v květnu to bylo až 151 korun. Jedním z důvodů je nedostatek této komodity, a to v celé Evropě. Prasat totiž výrazně ubývá a vepřové maso se tak stává nedostatkovým zbožím. K tomu je třeba připočíst i rostoucí náklady za energie a vyšší mzdy, což dělá z vepřového masa téměř luxusní pokrm.

Brambory už jen pro bohaté?

Některé zákazníky v poslední době doslova šokovaly ceny brambor. Tato typická a hojně konzumovaná česká plodina je teď vůbec nejdražší za poslední roky, jak upozornil web CNN Prima News. Cena navíc letí strmě nahoru a místy už stojí i přes 30 korun za jeden kilogram. „Musíme si uvědomit, že toho zboží není pro letošní sezonu nadbytek. Nepočítám ani, že by v následujícím období došlo k nějakému razantnímu snížení cen,“ uvedl pro web předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Klíčová potravina brutálně zdražila. Tohle nedáme, už brzy si ji budou moct dovolit jen boháči

Pokud máte možnost uskladnění, kupte si proto brambory do zásoby. Ušetřit se dá například tím, že si zajedete brambory koupit přímo k zemědělcům, nebo využijete akcí v supermarketech. „Brambory jíme velmi často a i když mě jejich cena zarazila, zatím mě to nepřimělo k tomu, abych jejich nákup nějak omezila. Nemůžu samozřejmě říct, co bude za pár týdnů. Je nás pět, tak je větší spotřeba,“ řekla Událostem247 paní Marie. V akci se dají brambory koupit od 17 do 20 korun za kilo, jinak za ně zaplatíme až dvojnásobek.

Kupujete si domů věci do zásoby? Napsat nám to můžete do komentářů dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články