Všemi oblíbená zelenina zničehonic prudce zdražuje. Zákazníci si začínají dělat zásoby, cena totiž vystřelí ještě výš

Vaření bez zeleniny si nejspíš většina Čechů ani neumí představit. Bohužel, některé druhy této základní suroviny čím dál více zdražují.

i Zdroj fotografie: Aljona83/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Po zdražování cibule a brambor, o čemž informovaly Události247 je tu další potravina, jejíž cena letí prudce nahoru. Jedná se o mrkev, což je zelenina, kterou hojně využívá velká část Čechů. V posledních letech však cena této oblíbené suroviny neustále stoupá. A vyhlídky do budoucna nejsou o nic lepší.

Kilogram mrkve za 40 korun je realita

O rostoucí ceně mrkve psaly Události247 již loni v létě. Tehdy se prodávala i za částku 40 korun za kilogram. Její cena však začala růst už daleko dříve. Jak uvádí web Kupi, za posledních 10 let tato zelenina zdražila skoro o 60 procent. Zatímco v roce 2014 se prodávala v průměru za částku 16,5 koruny za kilogram, letos se ceny pohybují okolo 25 až 40 korun.

Prodejci zkouší, co jim ještě zaplatíme: Oblíbená zelenina brutálně zdražila. Bude už jenom pro bohaté?

Důvodem jsou podobně jakou u dalších druhů ovoce a zeleniny výkyvy počasí. Konkrétně pěstitele trápí zejména sucho. Zdaleka přitom nejde jen o problém českých zemědělců. Špatné sklizně mají i producenti v dalších evropských zemích, což růst ceny mrkve ještě umocňuje.

Zelenina zdražuje i z jiných důvodů

Počasí je sice podstatný, avšak zdaleka ne jediný negativní činitel, který cenu mrkve ovlivňuje. Jak dále uvádí server Kupi, na růstu cen se výrazně podílejí také zvýšené náklady zemědělců. Rostou ceny hnojiv, strojů či třeba lidské práce. A to jsou všechno výdaje, které pěstitelé do finálních cen musí promítnout.

iZdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC-BY-SA
Mrkev používá ve vaření velká část Čechů

Mnozí lidé tak možná začínají přemýšlet, zda si raději neudělat zásoby. Na lepší časy se totiž podle všeho neblýská. Pokud nedojde k významným změnám v klimatických podmínkách nebo k vynalezení inovací, které by výrazně snížily náklady na pěstování, další růst cen zeleniny, včetně mrkve, je více než pravděpodobný.

Jak často používáte mrkev? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články