Vybraní Češi mají v práci nárok až na 300 000 Kč každý měsíc. Vše se odvíjí od toho, jakou práci přesně dělají

Řemeslníků je v Česku čím dál méně. Narazit na dobrého kominíka nebo třeba zámečníka není v dnešní době nic jednoduchého.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak se říká, řemeslo má zlaté dno. Stalo se vám někdy, že jste si doma zabouchli klíče? První pomocí je samozřejmě si přivolat zámečníka. Pokud si klíče zabouchneme večer nebo v noci, musíme se obrátit na nonstop službu, a to je zase o něco dražší. Už dříve jsme psali o ženě, která takto za pár minut práce řemeslníkovi zaplatila 6352 korun.

Mladí chtějí vydělávat spíše hlavou

Lidí, kteří pracují rukama, je prostě málo. Dnešní studenti vidí budoucnost spíše u počítačů a v IT službách s tím, že si vydělají hromady peněz. Jak psal už dříve web Aktuálně, mezi všemi zaměstnanci je nejvíce technických a odborných pracovníků, a to přes 600 000. Jejich mediánová mzda v roce 2022 byla 41 000 hrubého. Druhá nejpočetnější skupina, obsluha strojů a zařízení a montéři, kterých je skoro 580 000, brala v té době 32 000 korun.

Povinná práce v Česku: Novinka začne platit od ledna 2025. Nově musí být každý zaměstnán

iZdroj fotografie: Jenny Feleciano / Creative Commons / CC-BY-SA
Některých profesí je v Česku nedostatek

V Česku je tedy kritický nedostatek řemeslníků a jak píše web Blesk, podle predikcí se situace bude jen zhoršovat. Nové zájemce odrazuje i nadbytek administrativy. Tu by však časem mohla pomoci řešit digitalizace. Řemeslníci se ale zatím do využívání nových technologií nehrnou. Model toho, jak bude v budoucnosti vypadat trh práce v Česku, vytvořila před dvěma lety společnost Boston Consulting Group.

Někteří řemeslníci vydělávají tolik, jako vrcholní manažeři

Podle tohoto modelu je nedostatek pracovníků napříč obory problémem, který eventuálně může vést až ke zbrzdění české ekonomiky. Nejvíce se to týká právě řemeslníků. Podle BCG je to profese, ve které bude chybět až 53 000 lidí. Další v pořadí jsou kuchaři, kterých bude chybět 29 000. To také způsobuje to, že si třeba zrovna řemeslníci mohou za své služby říkat doslova o závratné částky.

Čeští školáci nemají zájem o studium odborných řemeslných oborů. Školy bojují o dotace na stipendia

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří manuální pracovníci si za odvedenou práci účtují opravdu slušné částky

Jak píše web Novinky, průměrný plat zedníků, tesařů nebo instalatérů, kteří pracují jako zaměstnanci, byl loni 40 000 korun. Řemeslníci, kteří pracují na živnost, jsou na tom ještě lépe. Jejich příjmy jsou na úrovni středního managementu větších firem. Například obkladač si může podle webu vydělat i 300 000 korun měsíčně. I přesto je budoucnost řemesel poměrně nejistá. Už teď je běžná čekací doba na služby zedníka či elektrikáře několik měsíců.

Co si o budoucnosti českého pracovního trhu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články