VZP varuje Čechy: Pokud vám přišel podobný e-mail, nereagujte na něj. V opačném případě přijdete o své peníze

Redakce Událostí247 zjistila, že největší česká pojišťovna aktuálně varuje před dalším podvodem. Masivně se šíří Českem.

i Zdroj fotografie: Tomáš Adamec / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je oblíbeným terčem podvodníků. Alespoň tomu nasvědčují zprávy posledních týdnů. Redakce Událostí247 nedávno informovala o podvodných e-mailech, jež klienty pojišťovny vyzývají k uhrazení pojistného. A nyní VZP vydává další varování. Kdo si nedá pozor, může se během chvíle ocitnout bez peněz.

Klienti VZP by měli být obezřetní

I v tomto případě podvodníci na Čechy útočí skrze e-maily. Nejčastěji lákají na vyplacení přeplatku či informují o nutnosti aktualizovat platební údaje. Jak nicméně redakce Událostí247 ověřila na webu VZP, v obou případech je cílem kyberzločinců vylákat z lidí jejich citlivé bankovní údaje a následně jim vybrat bankovní účty.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Čechům, kteří jsou klienty VZP v poslední době chodí zvláštní zprávy. Po jejich přečtení je už krátká cesta ke ztrátě všech peněz

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Lidé mohou kvůli podvodům přijít o spousty peněz

E-maily jsou velmi zdařilé, což jejich odhalení ještě více znesnadňuje. Mají dokonce i hlavičku a grafický vzhled, jaký používá VZP. O to obezřetnější by lidé měli být. Podle informací pojišťovny podvodníci v posledních dnech rozeslali přes 100 tisíc těchto podvodných e-mailů. Redakce Událostí247 proto doporučuje, aby se lidé, jež jsou klienty pojišťovny, měli na pozoru. Stačí, aby e-mail otevřeli a zadali sem své osobní údaje, a podvodníci jim vmžiku vybílí účet.

Podvodů přibývá

Jak redakce Událostí247 ověřila na webu Policie, podobné případy bohužel nejsou ojedinělé. Podvodníci využívají nejrůznější praktiky a záminky, jak své oběti obelstít. A tyto techniky navíc stále zdokonalují, čímž se stávají ještě hůře rozpoznatelné. Podle informací Policie sice loni počet kybernetických kriminálních činů meziročně o něco klesl. Celkově však toto riziko stále zůstává velké.

Čechům, kteří jsou pojištěni u VZP v poslední době chodí falešné zprávy. Po jejich přečtení je už krátká cesta ke ztrátě peněz

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Podvodné e-maily se často tváří, jakoby pocházely od důvěryhodných institucí

Například z informací Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost jsme zjistili, že loni úřad zaznamenal 268 kybernetických bezpečnostních případů, což je rekordní číslo. A množství podvodů cílených na klienty bank dokonce meziročně vzrostlo na trojnásobek, jak jsme se dočetli na webu České bankovní asociace.

Redakce Událostí247 tak doporučuje, aby byli lidé na internetu mimořádně obezřetní. I když jim přijde zpráva od VZP, státního úřadu, banky či jiné důvěryhodné instituce, vše by si raději měli prověřit. Podvodníci v dnešní době dokážou být skutečně sofistikovaní. A mnohdy stačí jedno zaváhání, aby lidé přišli o veškeré své úspory.

Přišel vám podvodný e-mail tvářící se jakoby pocházel z VZP?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články