Děje se to i vám? Z bankovních účtů najednou začaly lidem mizet peníze. Jedna skupina Čechů za chvíli skončí na nule

V Česku se množí případy podvodníků, kteří lidi obírají o peníze pomocí nového triku. K okrádání využívají zejména jejich nepozornosti.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Události247 pravidelně informují o podvodech, před kterými by se lidé měli mít na pozoru. Jako záminku k získání peněz podvodníci využívají třeba nabídku investování do kryptoměn nebo nalákání na falešné dědictví. Aktuálně se objevil další případ nekalých praktik, na které by si Češi měli dát pozor. Přišlo se na něj tak, že lidem z bankovních účtů najednou začaly mizet peníze.

Nepozornost vás může stát jmění

Zdá se, že kyberpodvodníci mají nový způsob, jak využít nepozornost lidí. Namísto toho, aby kradli velké částky najednou, z účtů odebírají malé sumy v naději, že si toho oběti nevšimnou. „V poslední době jsme zaznamenali trend, kdy podvodníci odebírají od stokorun po nižší tisíce s myšlenkou, že to zůstane nepovšimnuto,“ cituje web iDnes vedoucího oddělení digitální bezpečnosti v ČSOB, kterým je Petr Vosála.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Lidé mohou kvůli podvodníkům přijít o velké sumy peněz

Zdá se, že nejvíce takových krádeží probíhá v noci. Klíčové však je, aby lidé nezadávali své citlivé údaje na pochybné webové stránky. Tím totiž podvodníkům dají snadný přístup ke svému kontu. Ačkoliv bankovní systémy by měly podvodné činnosti rozpoznat bez ohledu na částku, lidé by si i tak měli raději pravidelně kontrolovat své účty. V případě, že mají podezření, že se problém s podvodníky děje i jim, měli by věc ihned ohlásit své bance.

Podvodníci útočí i na klienty jiných bank

Příkladem je Moneta či Česká spořitelna. Zde se s tímto jevem setkávají už roky. Podle tiskového mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého bývají tyto krádeže důsledkem takzvaného phishingu, kdy klienti naletí podvodníkům, kteří se jim představí třeba jako zaměstnanci banky nebo obchodníci. Následně od nich vymámí přihlašovací údaje k jejich bankovnímu účtu.

Údaje od platební karty skončí u podvodníků: Takhle jednoduše vám falešná dopravní společnost vybílí účet

Finanční ztráty při těchto podvodech přitom mohou být vysoké. I když krádeže jsou po malých částkách, „celková škoda se následně vyhoupne třeba na cenu ojeté Fábie“, řekla pro web iDnes mluvčí banky Moneta Zuzana Filipová. Lidé by si tak na tuto věc měli dávat velký pozor. Mnoho odchozích malých částek, kterých si člověk často ani nevšimne totiž může dát dohromady skutečně velkou sumu. Skupina Čechů, která si účet pravidelně nekontroluje, pak může za chvíli skončit na nule.

Zdroj: iDnes

Stali jste se někdy obětí takového podvodu? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články