Za 10 Kč minci dostanete přes 200 000 Kč: V oběhu jich je hned několik. Podívejte se do kapsy, zda ji tam nemáte

Mnozí z nás možná ani neví, že mohou mít mezi svými penězi doslova poklad a při placení v obchodě ho dají dál do oběhu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Mince a bankovky, které jsou vyražené a vytištěné s drobnou chybou, patří mezi velmi oblíbené sběratelské kousky, protože můžou mít velkou hodnotu. Víte od nás, že velmi ceněná je třeba dvacetikoruna, kterou Česká národní banka vydala k výročí 100 let od vzniku republiky.

Velmi cenné jsou i bankovky

Velkou cenu má také dvousetkorunovou bankovku s chybně vytištěným ochranným metalickým proužkem. Místo nápisu 200 Kč je zde totiž vytištěno Republique du Zaire. Díky tomu je snadno rozpoznatelná. Zvláštnost vznikla během tisku platidel pro nově vznikající Českou republiku. Státní tiskárna cenin, která speciální papír pro bankovky kupovala v Německu, omylem dostala kotoučky s ochranným proužkem určeným pro bankovky středoafrického Zairu.

Kdo má v peněžence tuto českou bankovku, má nárok na 2 000 000 Kč. Poznáte ji snadno, v žádném případě s ní ale neplaťte v obchodě

Ten, komu se taková bankovka dostane do rukou, na tom pořádně vydělá. V roce 2016 se „zairovka“ vydražila za 160 tisíc korun, v roce 2022 dokonce za 750 tisíc. Tři čtvrtě milionu za jednu dvoustovku je pořádné zhodnocení. Vysoká cena je daná i tím, že není zcela jasné, kolik takových kusů se dostalo do oběhu. Odhady mluví o dvaceti. Uvedená bankovka pochází z roku 1993, jak Události247 psaly již dříve.

Co dělat, když na vzácné platidlo narazíte?

Velmi vzácná a vysoce ceněná je také neobvyklá česká desetikoruna z roku 1993, jak upozornil web CNN Prima News. V roce 2021  byla v internetové aukci vydražena za rekordní sumu 230 tisíc korun. Bojovalo o ni několik desítek přihazujících. Mince je přitom docela nenápadná a od jiných ve své peněžence ji jen tak běžně nerozpoznáte. Tato vzácnější varianta mince 10 Kč z roku 1993 vznikla na přelomu let 1992 a 1993. Od běžné ražby ročníku 1993 se liší menšími písmeny Kč na rubu.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Vzácné jsou i některé bankovky

Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Poznávacím znamením je také příčná čára, která protíná písmena Kč vedle číslovky 10. Oproti běžným desetikorunám je o něco výš. Pokud byste vzácnou minci či bankovku našli, je třeba vyhledat odborníka. Na internetu jdou dohledat poradny či soudní znalci, kteří potvrdí nebo vyvrátí její hodnotu. „Mám doma desetikorunu s Petrovem, prý má hodnotu několik tisíc korun,“ řekla Událostem247 paní Hedvika z Tišnova.

Našli jste někdy vzácnou minci? Podělte se o to s námi v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články