Řidiči se budou navzájem udávat: Kdo policii nahlásí, že soused špatně parkuje, dostane odměnu 220 Kč

Parkování je v posledních letech velkým problémem. Většina rodin má totiž dvě a více aut, na což už parkovací místa nestačí.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že české řidiče čeká na silnicích pořádná revoluce, jsme na Událostech247 informovali už několikrát. Prezident Petr Pavel loni podepsal novelu silničního zákona, která mimo jiné zjednodušuje bodový systém, umožní na některých úsecích dálnic jet rychlostí až 150 km/h a zpřísňuje některé pokuty. Zpřísňují se také sankce za to, když řidič zaparkuje tam, kde nemá.

Parkování je dlouhodobým problémem

Na Událostech247 jsme psali také o tom, že se nedaří trestat motoristy, kteří opakovaně porušují pravidla při parkování. Důvodem je špatně nastavená cenová politika města, kvůli čemuž lidé nedodržují pravidla a navíc za parkování ani neplatí. Spočítali si totiž, že se jim víc vyplatí porušovat pravidla, než parkovné zaplatit. Na parkovištích ve většině případů parkuje víc aut, než je parkovacích míst.

Majitelům aut, kteří zaparkují tímto způsobem hrozí pokuta 10 000 Kč a odtah vozidla. Málo známou chybu dělá skoro každý Čech

Každý se své auto proto snaží doslova někam napasovat a nevědomky při tom může porušovat zákon. Víte od nás, že podle předpisů musí být při stání zachován volný jízdní pruh široký alespoň tři metry pro každý směr jízdy. Důvod je logický. V případě nouze musí ulicí projet sanitka, hasiči nebo jiná rozměrná vozidla. To však velká část obyvatel hustě osídlených oblastí nebere v potaz a svůj vůz nechají tam, kde je zrovna místo.

Odměna za to, že někoho udáte

Nový bič na řidiče nedávno upletli ve Švédsku. Pokud se budou vzájemně udávat, mohou si dokonce i něco přivydělat. Spustili tam totiž novou aplikaci Scout Park. Podle tvůrců této aplikace si každý ve věku nad 16 let může vydělat peníze tím, že bude nahlašovat špatně zaparkovaná auta. Aplikace zatím funguje pouze ve švédském městě Uppsala, ale mohla by se rozšířit dál, píše web Autosalon.

iZdroj fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé ve Švédsku si mohou přivydělat tím, že nahlásí špatné parkování

Pokud se ukáže, že řidič opravdu spáchal přestupek a nakonec dostane pokutu, obdrží ohlašující finanční odměnu ve výši v přepočtu 220 korun. Podle recenzí na Google Play se aplikace zatím příliš velké oblibě netěší. Svědčí o tom jen zhruba tisíc stažení a komentáře. Lidé kritizují samotnou podstatu celého systému založeného na „bonzáctví“ s tím, že to udělá ze Švédska policejní stát. „Podle mě je to teda hodně špatná věc, i když někteří řidiči parkují jako pras*ta, tak systém udávání je opravdu nechutný,“ řekl Událostem247 Emil.

Jaký je na tuhle aplikaci váš názor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články