Pozor: Za natrhané ovoce z vlastní zahrady hrozí mastná pokuta od úřadů

Jablka, švestky či meruňky. Sběr ovoce má v oblibě mnoho Čechů. Ne všechny plody je ale povolené sbírat.

i Zdroj fotografie: DavidHauschke/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S příchodem letních měsíců na stromech dozrává plno druhů ovoce a mnozí Češi se již nemohou dočkat, až letošní švestky či meruňky ochutnají. Ne všechno ovoce, které roste na stromech, je ale možné si jen tak utrhnout. Pakliže si lidé chtějí utrhnout plody, i když strom se nenachází přímo na jejich zahradě, měli by si dát pozor, zda náhodou neporušují zákon. Jinak se jim takové letní mlsání může pěkně prodražit.

Kdo zasadí strom, ten si sklidí i ovoce

Častým případem sporného vlastnictví ovoce bývají stromy, které se nachází na hranici pozemků či u plotu. Ačkoli kmen stromu stojí u souseda, lidem do vedlejší zahrady přes plot zasahují jeho větve. Ti, kteří je otrhávají s tím, že je to nad jejich pozemkem a tedy na ovoce mají právo, jsou ale na omylu.

iZdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud lidem na zahradu spadne sousedovo ovoce, mohou si ho posbírat. Z větví by ho ale trhat neměli

Samozřejmě, že ideální je, pokud se lidé vzájemně dohodnou. Když k tomu ale nedojde, přichází na řadu na zákony. Konkrétně ustanovení z nového občanského zákoníku, který začal platit v roce 2014, jak připomíná web Novinky. A ta mluví ve prospěch majitele stromu, nikoli zahrady, nad níž visí větev plná švestek či jablek.

Jak upozorňuje web iReceptář, i když větve stromu s plody přesahují na vedlejší pozemek, stále jsou majetkem vlastníka stromu. Ba co víc, ten má dokonce právo požádat sousedy, aby mu umožnili přístup na svůj pozemek a on si mohl svou úrodu sklidit. Jiná pravidla ale platí pro plody, které již z větví spadnou na zem. V takovém případě už je jejich majitelem vlastník pozemku, kam ovoce spadlo.

Za porušení zákonů mohou hrozit i pokuty

Kromě sousedských hádek může Čechy neoprávněné sklízení ovoce přijít také pěkně draho. Jak píše web Měšec, obecně platí, že za přestupek trhání cizího ovoce může lidem hrozit pokuta až 1 tisíc korun. A to jak v případě, že jde o strom soukromého vlastníka, tak pokud se jedná o výsadbu města či obce. A teoreticky toto pravidlo platí i v případě, že ovoce budou mít lidé na své zahradě, respektive ve vzdušném prostoru nad svým pozemkem.

Majitelům psů letos hrozí pokuta až 15 000 Kč. Stačí jedno malé pochybení a už se vezete

Jak jsme již psali, nejlepší vždy je, když se sousedé dohodnou a kvůli pár švestkám nevznikají zbytečné spory. Ne vždy tomu tak ale bohužel je a v mnoha případech se může stát ze sousedského soužití peklo. A to nejen kvůli sklizni ovoce. Jak již dříve psaly Události247, v krajních případech mohou pokutou končit i sousedské spory týkající se zápachu z grilování nebo třeba štěkajícího psa.

Je podle vás v pořádku, aby ovoce patřilo vlastníkovi stromu, nikoli pozemku, nad nímž se plody nachází? Napište nám, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články