Právě se děje: Za rohem je masivní propouštění. Až polovina Čechů přijde o práci

Asi 160 zaměstnanců se chystá propustit firma, která má v Česku desítky let trvající tradici.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V letošním roce už propouštění ohlásila řada firem. Události247 psaly například o státním podniku Diamo, kde se rozhodli ke snížení stavů o stovky pracovníků. Dalších 250 Čechů pak vyhodila firma Laufen CZ. A nyní podobný osud čeká pracovníky dalšího velkého českého zaměstnavatele.

Propouštění bude masivní

Jedná se o brněnského výrobce traktorů, firmu Zetor Tractors. Ta ohlásila, že se na konci července chystá dát výpověď 160 zaměstnancům, píše web ČT24. To je přitom více než polovina z celkového počtu pracovníků, kterých je ve firmě aktuálně asi 300.

iZdroj fotografie: MarcelX42/ Creative Commons / CC-BY-SA
Firma Zetor je svými traktory známá nejen v České republice

Hlavním důvodem tohoto propouštění mají být podle vedení firmy změny ve výrobním procesu. Ty pak budou pravděpodobně způsobeny již několik let trvajícím poklesem tržeb. Namísto samotné výroby traktorů se tak společnost od příštího roku plánuje zaměřit pouze na vývoj, obchod, marketing a montáž traktorů pro evropské a americké trhy, jak dodává server ČT24.

Českému průmyslu se nedaří

Události247 již dříve psaly o tom, že k propouštění se v nedávné době uchýlili i další průmysloví giganti. Patří mezi ně litomyšlská firma vyrábějící skelná vlákna a netkané textilie Saint-Gobain nebo automobilový závod Hyundai v Nošovicích.

Známý zaměstnavatel jde ve velkém propouštět. Víme, kdo všechno a kdy skončí bez práce

A špatnou situaci českého průmyslu dokládají i data z poslední doby. Jak píše web iDnes, podle dat indexu nákupních manažerů v dubnu došlo k dalšímu poklesu průmyslového sektoru. Příčinami jsou nejen slabá poptávka a s tím související pokles výroby. Náklady firmám v poslední době zvýšily také drahé energie či importované zboží ze zahraničí. Také proto se tak mnohé společnosti rozhodly ke snižování počtů svých zaměstnanců.

Hrozí i ve vaší firmě propouštění? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články