Zákaz majonézy, kečupu, smetany a dalších věcí je na spadnutí. Jde o nový nápad Evropské unie, který se lidem vůbec nelíbí

Na to, že Evropská unie přichází občas s opravdu nesmyslnými zákazy, jsme si už zvykli. Teď je na stole další návrh.

i Zdroj fotografie: Benreis/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Evropská unie v posledních letech přijala hned několik nařízení týkajících se potravinových obalů, jejichž cílem má být větší ohleduplnost k životnímu prostředí. Události247 například informovaly o blížícím se povinném zálohování PET lahví či zákazu prodeje slabých igelitových sáčků.

Mýdla a šampony do hotelu vždy s sebou

Teď je však v dohlednu další „geniální“ nápad. Jak psal web CNN Prima News, Evropská unie plánuje zrušit miniaturní balení majonéz, kečupů, smetan, omáček, ale třeba také šamponů, mýdel a dalších produktů. Důvodem má být již zmíněná snaha o redukci plastových obalů, kterých průměrný obyvatel země v Evropské unii za rok vyprodukuje asi 190 kilogramů. To se však samozřejmě spoustě lidí nelíbí.

Zákaz kečupu, majonézy a smetany: Nový nápad Evropské unie přivádí lidi k nepříčetnosti

iZdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC BY
Jednorázová balení tatarek a dalších dochucovadel by měla podle návrhu z trhu za několik let zmizet

Například odborník z oblasti gastronomie Luboš Kastner upozornil, že hoteliéři kvůli tomu nebudou moci návštěvníkům nabízet malé dávky mýdel či šamponů, jak uvedl pro CNN Prima News. Zákazníci jsou na to přitom už léta zvyklí, a ne vždy už si s sebou berou vlastní toaletní potřeby. To sníží jejich schopnost odměřovat a dávkovat množství určené pro každého zákazníka. A tím by mohlo dojít i ke zdražení jejich služeb.

Jednu porci tatarky už neseženete

Psali jsme, že alternativou k malým balením kečupů, omáček a dalších produktů by v restauraci mohlo být dávat je zákazníkům v miskách. To by však mohlo způsobit daleko větší plýtvání. Z hygienických důvodů by pak totiž restauratéři obsah naservírované misky měli po odchodu zákazníka zlikvidovat, a to třeba i v případě, že se ho člověk ani nedotkl. Oproti tomu zabalené a neporušené balení mohou následně nabídnout i někomu jinému.

EU rozhodla: Všechny tyto potraviny skončí. Lidé už si je v obchodech nikdy nekoupí

iZdroj fotografie: Lars Plougmann / Creative Commons / CC-BY-SA
V obchodech by se po schválení návrhu a jeho implementaci neměla tato malá balení vyskytovat

Takto malá balení oblíbených dochucovadel už bychom si nekoupili ani v obchodě. Pro lidi, kteří třeba bydlí sami, je to přitom přijatelnější alternativa. Je to pro ně lepší, než mít doma sklenici tatarky a tu po otevření za nějakou dobu zkaženou vyhodit. Nápad zatím čeká na schválení europoslanců. Pokud by ale prošel, nařízení by mohlo začít platit už v roce 2030, tedy za 6 let. Celkově chce pak EU do roku 2040 snížit množství obalů o 15 procent v porovnání s rokem 2018. 

Co si o takovémto návrhu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články