Zákaz používání blinkrů? Tímto způsobem ano. Jedno špatné použití a na řidiče čeká tučná pokuta

Naprosto běžná věc, jako například používání blinkrů, vyžaduje dodržování důležitých pravidel. Jejich porušení je často tučně pokutováno.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidiči často chybují při používání blinkrů i výstražných světel a mnohdy si neuvědomují, že jejich nesprávné použití může vést k pokutám. Týká se to nejen odbočování a změny jízdního pruhu, ale také situací, kdy jsou výstražná světla, tedy obě blikačky, zapnuta nevhodně, například jako omluva za špatné parkování. Tento problém se netýká jen Česka, ale také například Německa, kde je legislativa v tomto směru velmi přísná. Podle webu AutoŽivě vám za špatné použití blinkrů hrozí vysoká pokuta.

Špatné používání blinkrů

Podle zákona musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy při každé odbočce, přejetí z jednoho pruhu do druhého nebo kdykoliv to vyžaduje bezpečnost silničního provozu. Zákon také upravuje, jak dlouho má znamení trvat – pouze po dobu změny směru či pruhu. Často se ale stává, že řidiči blinkry nepoužívají správně, například na křižovatkách, kde hlavní silnice zatáčí. Blinkry totiž nesouvisí s tím, zda jedete po hlavní nebo vedlejší silnici – vždy jde o změnu směru jízdy.

Každému řidiči, kdo má na autě takto zapnutá světla, hrozí mastná pokuta. Vyvarujte se tomu, jinak budete mít co do činění s policií

iZdroj fotografie: The Car Spy/ Creative Commons / CC-BY-SA

Češi mají také problém s výstražnými světly. Ta jsou určena pro případy, kdy je třeba upozornit na náhlé nebezpečí, například při nečekaném zpomalení nebo zastavení. Mnohdy jsou ale zneužívána jako omluva za parkování na zakázaných místech, což může vést k vyšší pokutě než za samotné špatné parkování. Výstražná světla také nelze používat k děkování ostatním řidičům nebo k omluvě za nechtěné omezení na komunikaci. Takové chování je nejen nelegální, ale i pokutované. Za takové chování si odnesete pokutu ve výši 2 000 Kč.

V Německu jsou zákony přísnější

Čeští řidiči, kteří cestují do Německa, by si měli dávat pozor na tamní pravidla. Výstražná světla se v Německu používají například při náhlém brzdění v koloně nebo při zastavení na kraji vozovky. Naopak jejich zneužívání jako omluvy za špatné parkování je přísně trestáno. Pokuty zde mohou být výrazně vyšší než v Česku. Používat blinkry jako omluvu opravdu nelze.

Policie si došlápne na všechny řidiče. Kdo bude používat tato světla, zaplatí pokutu a přijde o řidičák

iZdroj fotografie: Envato Elements

Správné používání blinkrů a výstražných světel není jen otázkou dodržování předpisů, ale také bezpečnosti na silnicích. Jedna jediná chyba může na silnici způsobit chaos, který poté může vést k nebezpečné nehodě. Je proto velmi důležité, abyste se vyvarovali zbytečných chyb, které mohou vést k pokutám, a pamatujte, že i malá nepozornost může mít vážné následky.

Už jste někdy dostali pokutu za světla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články