Zákaz používání krbů? Nápad, který se lidem vůbec nelíbí

Zima je tady a spolu s tím také nastává topná sezóna. Víte od nás, že některé způsoby vytápění jsou už zakázané.

i Zdroj fotografie: Josh Jones owner of Advanced Heating Solutions, an appliance company/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že od letošního září v Česku začal platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy psaly Události247 již v minulosti. Lidé, kteří si svá stará topná zařízení zavčas nevyměnili, by je teď už vůbec neměli používat. Pokud by si v nich chtěli zatopit, může jim za to hrozit tučná pokuta.

V Česku už jeden zákaz platí

Kotle 1. a 2. jsou totiž neekologické, protože do vzduchu vypouští velké množství škodlivých látek. Oproti tomu kotle s vyššími emisními třídami splňují přísnější standardy a jsou v tomto ohledu šetrnější. Díky tomu do ovzduší nevypouští tolik škodlivin, což je samozřejmě prospěšné jak pro přírodu, tak pro lidi a jejich zdraví. Podle posledních odhadů si nový kotel ještě nepořídilo až 150 000 českých domácností.

Konec kotlů v ČR: Začne platit už letos. Kdo s nimi bude i nadále topit, ten dostane pokutu 50 000 Kč

iZdroj fotografie: Olimar/ Creative Commons / CC-BY-SA
V tuzemsku od letošního září platí zákaz používání starých neekologických kotlů

Velmi oblíbeným způsobem vytápění jsou domácí krby. Navozují totiž útulnou atmosféru. Komu by se navíc nelíbilo libozvučné praskání hořícího dřeva? Objevily se však informace, že pálení dřeva v kamnech a krbech může způsobovat v městských oblastech rakovinu, a to o dost více než automobily. Před pár lety to uvedla studie z Athén, na kterou upozornil web SeznamZprávy. Hrozí tedy, že by bylo topení v krbech zakázáno? S tím by většina Čechů rozhodně nesouhlasila.

Nic takového v tuzemsku naštěstí neplatí, a ani se nic podobného neplánuje. Ne všude tomu tak ale je. Ve Skotsku zákaz používání určitých krbů platí, a to pod pohrůžkou nemalé pokuty. Před několika měsíci o tom informoval například server The Herald.

Krby jsou velkým zdrojem znečištění

Podle studie jsou kamna na pálení dřeva v městských oblastech zodpovědná za téměř polovinu rakovinotvorných chemikálií obsažených v částicích znečištěného ovzduší. Na její výsledky poukázal britský deník The Guardian. Při spalování organických materiálů, jako je dřevo, uhlí nebo ropa, totiž vznikají polycyklické aromatické uhlovodíky. Jejich karcinogenní účinky jsou známé už dlouho. Nová studie zkoumala zdroje polycyklických aromatických uhlovodíků.

Statisíce Čechů si v roce 2024 musí koupit nový kotel. Kdo to neudělá, ten dostane z fleku pokutu 50 000 Kč. Týká se to i vás?

iZdroj fotografie: 松岡明芳/ Creative Commons / CC-BY-SA

Ukázalo se, že spalování dřeva jich produkuje více než nafta nebo benzín. Výzkum prováděli vědci v řeckých Athénách. Spalování dřeva v domácnostech je podle nich významným problémem pro kvalitu ovzduší ve městech po celé Evropě. Výzkum publikovaný v roce 2020 pak ukázal, že spalování dřeva v domácnostech je největším zdrojem znečištění ovzduší malými částicemi ve Velké Británii a produkuje dokonce třikrát více těchto částic než automobilová doprava.

Co si o tom všem myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články