Zákaz používání telefonů pro určitou skupinu obyvatel. Koho všeho se to dotkne?

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí života většiny lidí. Většina z nás si život bez něj už nedokáže ani představit.

i Zdroj fotografie: EEIM/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Podle některých názorů se už objevují nápady, které se týkají zákazu vlastnění telefonů. Jakkoliv může podobná úvaha působit jako sci-fi, není úplně nereálné si představit, že by v blízké budoucnosti byly kompletně telefony zakázány a vyřazeny z provozu, jak Události247 psaly již dříve. 

V Česku používá mobil přes 80 procent populace

Technologie se v posledních letech šíří po celém světě. Konkrétně v Česku pak chytrý mobil používá 84 procent lidí starších 16 let, jak vyplývá z loňských dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). To je tedy téměř většina obyvatel. Spoustu času na mobilech tráví také děti, ať už doma nebo ve škole. Právě tomu se snaží některé země zamezit nejrůznějšími zákazy. Cílem těchto opatření je zlepšit soustředění žáků a podpořit sociální kontakt mezi dětmi.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Zákaz vlastnění telefonu: Starší generace jásají, mladí se bouří

iZdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
V některých školách platí během vyučování zákaz používání mobilních telefonů

Zákaz používání mobilních telefonů na školách pro děti mezi 11 a 15 lety zavádí třeba Francie. Od nového školního roku tam budou žáci na celý vyučovací den odevzdávat svá mobilní zařízení do trezoru. Vyzvednou si je až při odchodu ze školy. Záměr nedávno oznámila ministryně školství Élisabeth Borne. Jak píše web The Guardian, testovací půlroční fáze, kdy byli žáci na 200 francouzských školách bez mobilu, byla úspěšná.

Vědci přišli s novým zjištěním

Chytré telefony jsou ve francouzských školách zakázané od roku 2018. Dosud je ale směli mít žáci u sebe. Podobné zákazy platí také ve Švédsku, Nizozemsku, Itálii nebo na Slovensku. Česká vláda o podobném kroku zatím neuvažuje a nechává rozhodnutí na jednotlivých školách. Zákaz mobilů tak platí od letošního února například na ZŠ v Dobříši. Žáci je musí mít v budově školy a v celém areálu vypnuté. To samé platí i na některých dalších školách v Česku.

Zákaz mobilních telefonů: Dotkne se to jedné skupiny lidí

iZdroj fotografie: Dinkun Chen/ Creative Commons / CC-BY-SA
Podle nedávné studie podobné zákazy nevedou k lepším výsledkům

Jak však Události247 zjistily, vědci University of Birmingham ve své studii dospěli k závěru, že takové zákazy žákům známky nezlepší a nepřispívají ani ke zlepšení jejich duševního zdraví. Ve studii porovnávali 1 227 žáků ve věku 12 až 15 let z 30 středních škol ve Velké Británii. Podle výsledků neměly pokusy omezit používání mobilů na školách nijak zásadní vliv na celkový čas, který na nich žáci během dne strávili. Studie nicméně potvrdila, že neúměrně dlouhá doba strávená na mobilech duševní zdraví ovlivňuje.

Jste pro zákaz telefonů ve školách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články