Hromadná změna pracovní doby: Koho všeho se to dotkne a dostaneme v práci zaplaceno stejně?

Pro mnohé zaměstnance je režim pracovní doby jasně daný a jen těžko si dovedou představit, že by se to mohlo změnit. Vše je ale možné.

i Zdroj fotografie: VeronicaTherese / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Lidé, kteří jsou zaměstnaní mají pracovní dobu obvykle jasně danou. Standardní režim od pondělí do pátku, kdy každý den v práci stráví zhruba 8 hodin je většině Čechů dobře známý. Co ale, kdyby se tento zavedený stereotyp změnil? A třeba tak, že by lidé pracovali o jeden den méně? I když se to možná mnohým může zdát jako z říše snů, v mnoha firmách již tento koncept testují.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

3 dny volna, 4 dny v práci

V poslední době experimentuje stále více společností s konceptem čtyřdenního pracovního týdne. A to nejen v zahraničí, ale i v Česku. Jak píše web Deník, některé firmy již tento koncept testují. To ostatně odpovídá i poptávce pracovníků. Podle průzkumu agentury Ipsos by možnost trávit v práci jen 4 dny uvítalo 60 procent Čechů, píše dále web Deník.

Výhod je přitom podle zastánců celá řada. Mnoho společností se domnívá, že pokud budou zaměstnanci mít více volného času a budou spokojenější, jejich produktivita se zvýší, což prospěje i zaměstnavatelům. „Lidé pak žijí plnější život, nevyhoří,“ cituje web Novinky šéfa kariérní platformy Welcome to the Jungle Jan Klusoň.

Jak to probíhá v praxi si vyzkoušely i desítky firem ve Velké Británii, které se zapojily do experimentu čtyřdenního pracovního týdne. Jak vyplývá z webu Newstream, výsledky této studie jsou v mnoha ohledech nad míru pozitivní. Přes 70 procent pracovníků uvedlo, že díky tomu cítí menší vyhoření a k tomu se mnohým firmám také za dobu experimentu zvýšily příjmy.

Kolik lidé dostanou zaplaceno?

V principu by se měl snižovat pouze čas strávený v práci. Mzda by ale měla zůstat totožná. Způsobů, jak koncept pojmout je ale více. Podle Klusoně existují 2 základní možnosti provedení. První je varianta, že lidé musí odvést stejný výkon a v práci strávit i tak 40 hodin, pouze si toto penzum mohou odpracovat intenzivněji ve 4 dnech. „Druhý způsob, kterého jsem větší zastánce, hledá efektivnější cestu, netlačit na těch 40 hodin týdně,“ dodal Klusoň pro server iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výše mzdy by se lidem pracujícím v režimu čtyřdenního pracovního týdne měnit neměla

Faktem nicméně je, že ne všude je možné tento způsob práce aplikovat a velké části pracovníků se tedy tato novinka určitě nedotkne. Například firma Geis v Česku se k tomuto kroku rozhodně nechystá. Jak ostatně web Novinky cituje personalistu firmy Jaroslavu Šindelářovou: „Čtyřdenní pracovní týden není v našich provozech reálný,“ řekla.

Přijde vám čtyřdenní pracovní týden jako dobrý nápad? Napište nám svůj pohled do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články