Změny pro majitele řidičských průkazů 2024: Policie důrazně varuje, spoustě Čechů nově hrozí zákaz řízení

Někteří řidiči berou to, že mohou řídit auto na lehkou váhu a jezdí třeba pod vlivem, nebo nedodržují dopravní předpisy.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Češi jsou zvyklí, že všechny důležité doklady jako je občanský průkaz, kartička zdravotního pojištění nebo řidičák, by měli nosit neustále u sebe. V letošním roce však v této oblasti nastaly mnohé změny. Události247 již dříve psaly o tom, že od ledna nemusí majitelé řidičských průkazů tyto kartičky nosit fyzicky u sebe.

Řidiči zkoušejí vymýšlet různé finty, jak o řidičák nepřijít

Nutnost vlastnit fyzický občanský průkaz v podobě plastové kartičky však nezmizela. Psali jsme, že pokud by si někdo myslel, že při konci platnosti občanky jednoduše pouze požádá o digitální průkaz, je na omylu a může na to tvrdě doplatit. Ten, kdo nebude držitelem platného fyzického občanského průkazu, nebude ani držitelem eDokladu. Protože digitalizace je v plném proudu, brzy bude ohledně různých dokladů stačit mít je stažené jen v mobilu.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policisté si mohou řidičovi doklady zkontrolovat i online

Jistým způsobem to nahrává také řidičům. V okamžiku, kdy se dopustí přestupku a hrozí jim zabavení řidičského průkazu, často zkouší různé finty, jen aby o něj nepřišli. Někteří z nich si dokonce myslí, že když ho „zapomenou“ a fyzicky neodevzdají policistovi přímo na místě, mohou v klidu jezdit dál, upozornil web Autosalon. To jsou však na omylu, protože policisté mají databázi, ve které to, zda má či nemá řidič oprávnění, spolehlivě uvidí.

Kdy můžete přijít o papíry?

Jak uvedla vrchní policejní komisařka Irena Pilařová, policista může podle zákona zadržet řidičský průkaz pokud řidič je pod vlivem, nebo se odmítne podrobit testu. Také v případě, že bude řídit jiné auto, než na které má oprávnění a překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více. Nebo pokud způsobí dopravní nehodu, při které dojde k těžké újmě na zdraví jiné osoby nebo dokonce k usmrcení.

Na české řidiče se valí velké změny: Dotkne se to i vás

Od 1.ledna 2024 řidiči nemusí při cestách po Česku mít u sebe ani technický průkaz. Oboje ovšem musí mít platné. Při cestách do zahraniční je třeba mít doklady s sebou, jak připomíná Ministerstvo zahraničí. Od ledna je také namísto dvou technických průkazů od vozidla už jen jeden. „Já jsem radši, když mám všechno s sebou pěkně fyzicky. Co když se mi vybije mobil třeba, jak se pak někde prokážu? Stalo se mi to třeba u elektronické šalinkarty. Mobil se vybil a já jsem tím pádem neměl doklad o tom, že mám zaplaceno,“ řekl Událostem247 pan Václav z Brna.

Nosíte u sebe řidičský průkaz vždy? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články