Známá banka varuje: Kvůli novému podvodu můžete přijít o všechny peníze. Je to jen otázka několika vteřin

V České republice se rozšířil nový typ podvodu, který může zasáhnout prakticky kohokoli.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Již několikrát jsme vás na Událostech247 informovali o bankovních podvodech. Těch stále přibývá a jako vždy mají stejný cíl – získat od lidí přístupové údaje k jejich bankovním účtům. Tentokrát přišli kyberzločinci s rafinovaným podvodem skrze falešný Portál občana. Na podvod upozornila Česká spořitelna, která se jakožto největší banka v Česku snaží chránit nejen své klienty, ale i klienty konkurenčních bank. Podle webu Novinky lidem hrozí, že přijdou o všechny své peníze.

Nový podvod

Česká spořitelna upozornila na velmi propracovanou formu útoku, která využívá odlišné taktiky než dřívější pokusy, kdy podvodníci lákali na sliby finančních výhod nebo příspěvků. Tentokrát své potenciální oběti lákají skrze SMS zprávy k zaplacení pokuty. Ty obsahují odkaz na falešný Portál občana, do kterého je poté člověk nucen se přihlásit. Pokud tak učiní skrze své bankovní údaje, problém je rázem na světě.

Nový e-mailový podvod končí vybíleným bankovní účtem: Jedno kliknutí a peníze jsou fuč

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Kybernetičtí zločinci využívají ke svým podvodům státní weby

Podle webu Deník využívají útočníci státních webů pro své podvody stále častěji. Není na tom nic překvapivého – lidé budou mít vždy ve státní webové stránky důvěru. Je však potřeba rozpoznat, zda jde o stránku falešnou, či pravou. Nejde o nic složitého, vše prozradí už samotná URL adresa, která se v porovnání s tou oficiální značně liší a odlišnosti lze zahlédnout už během prvních vteřin.

Jak se vyhnout podvodu?

Bankovních podvodů stále přibývá, naštěstí však existuje spousta způsobů, jak se jim vyhnout. Na jakékoliv podezřelé SMS zprávy by měl člověk reagovat s opatrností. Nejlepším způsobem je samozřejmě neklikat na žádný odkaz v SMS zprávě a webovou stránku, na kterou odkazuje, navštívit samostatně, například na počítači. Pokud ale odkaz prokliknete, zkontrolujte si, zda se skutečně nacházíte na oficiálním státním webu.

Na podobné SMSky a e-maily by lidé neměli v žádném případě odpovídat. Stovky tisíc korun z bankovního účtu skončí šmahem u podvodníků

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Česká spořitelna varuje své klienty před nebezpečnými SMS zprávami

Na stránkách samotné České spořitelny jsou také další doporučení a varování o nových typech podvodů, která mohou pomoci předejít podobným problémům. Doporučujeme proto, abyste se na tato doporučení podívali. Pomohou vám ochránit bankovní účet a vyhnete se tak ztrátě finančních prostředků.

Stali jste se někdy obětí podvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články