Důchodová reforma budí stále velké emoce. Je možné, že někteří lidé se důchodů vůbec nedočkají.
Důchodová reforma, či podle kritiků úpravy parametrů stávajícího důchodového systému, má kromě zpomalení růstu penzí také zkrátit dobu, kterou lidé tráví průměrně v důchodu. Upozornil na to web Echo24. Jako první má nové prodlužování pracovního věku zasáhnout dnešní padesátníky.
Spočítejte si, kdy půjdete do penze
Většina lidí, kterým je dnes okolo padesáti let říká, že se důchodů nejspíš nedožije. Důchodový věk by se totiž měl nově nastavit podle vývoje doby dožití každý rok těm, kterým je 50 let, píše dále Echo24. Penze by měla trvat v průměru 21,5 roku. V praxi to znamená, že ročník 1965 by měl v současném nastavení, kdy důchodový věk postupně narůstá, odejít na odpočinek v 65 letech. Kdy půjdete do důchodu právě vy, si můžete spočítat například na kalkulačce webu Peníze.
To, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu a byl vázán na dobu dožití odmítá téměř 68 procent dotázaných lidí. Psal o tom web Hospodářské noviny. Největší podporu má naopak navýšení plateb pro osoby samostatně výdělečně činné a pro lidi, kteří pracují na dohodu. Polovina lidí podle průzkumu souhlasí se zpřísnění podmínek pro předčasný důchod. Naopak 57 procent nechce, aby byly nové důchody nižší a lidé by si na ně měli více šetřit, dodává web.
Hranice dožití se zvyšuje
Vláda vychází z toho, že se posouvá důchodový věk. U mužů se zvedá o dva měsíce ročně, u žen obvykle o čtyři, upozorňuje Echo24. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení průměrná doba života v důchodu kontinuálně stoupá, tedy kromě výkyvu mezi lety 2020 a 2021. Podle informací z roku 2021 tak v průměru lidé v důchodu strávili 23,92 let. Tradičně zůstává rozdíl mezi muži a ženami, zatímco u mužů to bylo 18,88 let, u žen 28,07, dodává web.
„Letos budu mít 50 a mám tři děti, takže podle toho, jak je to aktuálně nastaveno, mně důchod čeká v 65 letech. To se teda ještě napracuju docela dost. Mám přitom pocit, že moje babička byla v penzi o dost dřív, když jsem u ní trávila prázdniny,“ řekla Událostem247 Marie Hošková z Hodonína. O tom, kdy se vlastně lidé dostanou do důchodu, jsme psali například v dubnu. O několik měsíců později než v 65 letech by mohli jít do penze ti, kterým je dnes 57 a méně.
Jak jsme navíc nedávno psali na Událostech247, dnešní mladší generace se nemusí důchodu v jeho stávající podobě vůbec dožít. S něčím takovým ovšem kalkulačka na webu Peníze nepočítá. Už teď je ale jasné, že stárnutí populace obrovsky přispěje k tomu, že některým lidem bude muset stát vrazit kudlu do zad. Důchody, jak jsme před několika dny psali, budou pro mladší generace v budoucnu zřejmě jenom historií.