Spojené státy americké odtajnily dokumenty o své nové strategii aktivit v Africe.
Jak píše TN, hlavní hrozbu pro USA podle Washingtonu představují Rusko a Čína. Zásadní prý bude rozšířit boj s extremismem, autoritářstvím a korupcí, informuje dále TN. Rusko a Čína nesmějí ovládnout Afriku ekonomicky ani ideologicky. Spojené státy to uvádějí v novém strategickém dokumentu, o kterém informovala agentura Reuters.
Washington postoj k Africe přehodnotí
Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pondělí navštívil Jihoafrickou republiku, v dalších dnech se chystá i do dalších států, uvádí Reuters. USA chtějí posilovat vztahy s africkými zeměmi a pomáhat jim v boji s narůstajícím extremismem, sklony politiků k autoritářství nebo korupcí, píše TN. Americké ministerstvo zahraničí považuje za jednu z největších hrozeb pro kontinent Peking a Moskvu, píše se v dokumentu.
„Pentagon bude společně s africkými partnery odhalovat a upozorňovat na rizika negativního působení Čínské lidové republiky a Ruské federace v Africe. Rozšíříme obrannou spolupráci se strategickými partnery, kteří sdílejí naše hodnoty a naši vůli podporovat globální mír a stabilitu,“ píše se v dokumentu. Blinken už dříve dle TN řekl, že Washington svůj dosavadní zdrženlivější přístup k Africe přehodnotí. Je podle něj důležité přestat se ke kontinentu chovat jako k předmětu geopolitických zájmů a začít ho vnímat jako silného suverénního hráče, píše TN.
Konflikt není pravděpodobný
Čína se podle TN dlouhodobě podílí na investicích do rozvoje infrastruktury mnoha afrických zemí. Rusko se zase intenzivně snaží o zvýšení svého vlivu od rozpoutání války na Ukrajině. Vidí v tom šanci na snížení dopadů mezinárodní izolace způsobené západními sankcemi, píše TN. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před nedávnem navštěvoval africká hlavní města a přesvědčoval tamní lídry ke spolupráci s Moskvou, informovala o tom stanice Voice of America.
„Čína, Amerika a Rusko jsou politické, ekonomické a vojenské velmoci,“ řekl Událostem247 odborník na vojenskou strategii Zdeněk Petráš. „Takto mezi sebou nějak soupeří, ale že by to mohlo přerůst v otevřený konflikt, to nevidím jako pravděpodobné. To se spíš bude odehrávat v rovině ekonomické a politické, v rovině nějakých ekonomických sankcí a vzájemného hašteření. Ale že by mělo dojít k otevřenému konfliktu mezi těmito zeměmi, to se podle mne nestane,“ dodal pro Události247 Petráš.