Ukrajinská protiofenzíva, která nyní zřejmě probíhá směrem k Ruskem okupovanému Chersonu, mohla být ještě intenzivnější.
USA však podle CNN vyvíjely tlak na to, aby ukrajinská armáda omezila plánovanou operaci jak geograficky, tak v rámci stanovených cílů. Američané prý měli obavu, že by se mohly ukrajinské jednotky na několika různých frontách příliš vyčerpat. Ukrajinci zpočátku uvažovali o širší protiofenzívě, ale v posledních týdnech zúžili svou misi na jih v Chersonské oblasti, pokračuje CNN.
Rusko a jeho kampaň
Ukrajina na konci srpna pokračovala v ofenzivě na jihu země proti ruským okupačním jednotkám. Ve čtvrtek to uvedla britská vojenská rozvědka. Víc podrobností o operacích ukrajinských ozbrojených sil nesdělila. Podle analytiků Institutu pro studium války (ISW) je důvodem opatrnost Kyjeva, který v bojích proti početnějšímu nepříteli spoléhá na klamavé operace. Informují o tom České noviny.
Ruské ministerstvo obrany podle ISW současně spustilo informační operaci, která má vykreslit ukrajinskou protiofenzivu právě jako selhání. Ke kampani se připojilo několik význačných vojenských blogerů včetně těch, kteří dříve patřili mezi kritiky Kremlu. Podle jiných Západ donutil Kyjev k protiofenzivě moc brzy, nebo naopak příliš pozdě, pokračují České noviny.
Síla armád experty překvapila
Američtí a západní představitelé mají pocit, že síly ukrajinské a ruské armády jsou mnohem vyrovnanější, než se ještě před několika měsíci předpokládalo. Pro CNN to uvedlo několik jejich představitelů. Rusku se stále daří udržovat si početní převahu v celkovém počtu mužů a dělostřelectva, píše dále CNN. Ukrajina má ale sofistikované západní zbraně a výcvik. Obrovskou výhodu podle odborníků představují mobilní dělostřelecké raketové systémy HIMARS. Informuje o tom Echo24.
„Otázkou je, zda je to pravda a co to znamená, aby to Ukrajina nepřeháněla s protiofenzívou,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Pokud to, aby správně odhadla svoje síly, pak to má logiku. Jiný jakýkoliv důvod by mi přišel zvláštní a kontraproduktivní v tom, co západní svět, především USA, Británie a Polsko Ukrajině podporují, a to je boj až do konečného vítězství, které podle mě není zdaleka tak zřejmé, že ho mohou Ukrajinci dosáhnout,“ zakončil expert.