Rusko není nadšené ze Zelenského cesty do USA. „Pro Ukrajinu to neznamená nic dobrého,“ vzkázal Kreml

Moskva si je moc dobře vědoma, že cesta ukrajinského prezidenta do USA posílí spolupráci obou zemí. I proto se opět snaží vyhrožovat.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku konfliktu odmítl využít nabídky spojenců, aby se ukryl v některé ze západních zemí. Hrdinsky zůstával po celou dobu války na Ukrajině, většinu času přímo v Kyjevě. Občas se objevil na frontě. Naposled v úterý navštívil město Bachmut v Doněcké oblasti, kde se odehrávají nejtěžší boje, připomíná web ČT24. Ukázat se měla ukrajinská hlava státu na pozicích mechanizovaných brigád, jejichž vojáci útočí na Rusy při vstupu do města.

Moskva zuří

Jejich nasazení ocenil. „Tady nejde jen o Donbas. Chci vám říct, že tady v Donbasu bráníte celou Ukrajinu. Po Donbasu mohou to samé napáchat i v dalších ukrajinských městech. Chtějí vymazat všechno ukrajinské. Tím jsem si stoprocentně jistý,“ cituje Zelenského web ČT24. V té době ještě nikdo netušil, že už o den později ukrajinský prezident poprvé od začátku války opustí svou zemi. Ve středu se vydal na návštěvu USA. Rusko na takovou informaci velmi rychle zareagovalo.

Moskva ví, že cesta přinese posílení vztahů obou zemí a další dodávky zbraní na Ukrajinu na sebe nenechají dlouho čekat. „Toto všechno s určitostí povede ke zhoršení konfliktu a nevěstí to pro Ukrajinu nic dobrého,“ cituje web PlusJedenDeň slova mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Podle něj nepřinese návštěva ukrajinského prezidenta ve Washingtonu změnu postoje k mírovým jednáním. Navíc posun v možnosti setkání se ruským prezidentem Vladimirem Putinem proto zřejmě nenastane.

Dodávka Patriotů už je jistá

Moskva celkově od cesty Zelenského do USA neočekává nic dobrého. Opačný postoj má rozhodně ukrajinská strana. Americký prezident Joe Biden slíbil, že USA budou Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude potřeba. „Nikdy nezůstanete sami,“ cituje slova šéfa Bílého domu ČTK. Během Zelenského návštěvy Washingtonu bylo také potvrzeno, že USA Ukrajině poskytnou protiletadlový systém Patriot, který má výrazně pomoci k vytvoření efektivní protivzdušné obrany.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém Patriot je mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch

Biden v této souvislosti zdůraznil, že se jedná o obranný systém a předání Kyjevu tedy neznamená eskalaci konfliktu. Zelenskyj poskytnutí systému velmi ocenil. Podle něj mohou Ukrajinci „připravit teroristický stát o hlavní nástroj teroru – možnost zasáhnout naše města, naši energetiku,“ píše ČTK. Zelenskyj ale zároveň uvedl, že poskytnutím Patriotů jeho požadavky neskončí. Kyjev bude podle něj nadále naléhat, aby Západ podporoval zemi ještě více. Moskva takové počínání zřejmě nenechá bez reakce a bude se snažit konflikt eskalovat, jak uvedl Peskov.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa