Studie představila nanočásticovou vakcínu, která spojuje několik důležitých atributů.
Původní vakcína proti koronaviru je sice podle většiny odborníků velice účinná, avšak má své limity, píše server CNN Prima News. Navíc se podle CNN Prima News zjistilo, že účinnost bez přeočkování klesá, a ne vždy adekvátně reaguje na nové varianty viru. Vědci z Winstar Institute v zaoceánské Filadelfii ale vyvinuli vakcínu, která v prvotních studiích na zvířatech vykazuje silnější, širší a trvanlivější ochranu, píše dále CNN Prima News. Vakcína by měla být jednodávková.
Nová generace vakcín
Tato nová vakcína poprvé spojuje tři technologie vakcín do jedné. Jedná se o imunitní zaostřování, samosestavující se nanočástice a dodávání DNA, informuje CNN Prima News. Další výhodou je, že by se mohla skladovat při pokojové teplotě.
A new #COVID19 #vaccine in development by @TheWistar scientists uses immune focusing and self-assembling nanoparticles to offer stronger, broader, and more durable protection from a single, lower dose — including protection from #variants. https://t.co/0GXXQicEjf @CellReports pic.twitter.com/Aw9dlpx4TQ
— The Wistar Institute (@TheWistar) February 1, 2022
„Jedná se o jednu z prvních vakcín nové generace, která bude mít pokročilejší funkce a širší ochranu všech skupin populace,“ říká autor studie Daniel Kulp podle CNN Prima News. Současné vakcíny zahrnují nemodifikovanou receptorovou vazebnou doménu spike proteinu SARS-CoV-2. Vakcína z nové studie však ke všem svým přednostem blokuje „imunitní rušivá“ místa, informuje server CNN Prima News. Může tak přivodit silnější hladinu ochranných a neutralizačních protilátek.
Podle vakcinologa však nelze dělat ukvapené závěry před klinickými testy na lidech. „Těch vakcín je vícero. Těžko zatím říct, na co se tato konkrétně zaměřuje,“ sdělil Událostem247 vakcinolog Marek Petráš.
Testovalo se na myších, výsledky jsou slibné
„Potíž se současnými vakcínami spočívá v tom, že neutralizační protilátky časem klesají,“ cituje The Jerusalem Post autora studie Kulpa. Při testech byly využity laboratorní myši. Po půl roce se ukázalo, že ochrana byla prodloužena oproti vakcínám z první generace, píše dále Jerusalem Post.
„Současné účinky vakcíny by mohly dokonce zamezit šíření nakažlivých variant, jako jsou delta nebo omikron,“ slibuje si spoluautor studie David B. Weiner pro Jerusalem Post. Důležité je, že všechny myši, které dostaly nanočásticovou vakcínu zaměřenou na imunitu, byly chráněny před smrtí, a to za použití jedné dávky, informuje Jerusalem Post. Naopak většina myší, které dostaly standardní, neimunitně zaměřenou vakcínu, zemřela do 10 dnů po tom, co je výzkumníci vystavili viru.