Šéf lékařské komory Kubek: Doktoři, kteří nesouhlasí s očkováním proti covidu, ať klidně komoru opustí. Proč mu neočkovaní lékaři vadí?

Nejúčinnější zbraní proti covidu zůstává očkování. Někteří lékaři mají ale jiný názor a vakcínu odmítají a poškozují tak své pacienty.

i Zdroj fotografie: S vědomím České lékařské komory / Facebook
                   

Prezident České lékařské komory Milan Kubek má pro tyto lékaře jasný vzkaz: „Udělali byste nejlépe, kdybyste z komory vystoupili.Nemohli by tak podle něj dál poškozovat pacienty, o které se starají a podporují je v odporu k očkování proti covidu. Kubek to řekl ve vysílání CNN Prima News.

Odpůrci očkování nemají v ČLK co dělat

Reagoval tak na slova náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové. Ta v pořadu Partie Terezie Tománkové řekla, že lékaři, kteří vystupují proti očkování, by měli být z komory vyloučeni. Podle Kubka je to však z legislativního hlediska velmi složité: „Vyloučit někoho z komory za veřejně prezentované, byť chybné názory, není jednoduché. Komora je zřízena zákonem a musí se jím řídit. Pokud má někoho vyloučit, tak to rozhodnutí musí obstát u civilního soudu. Není to tak jednoduché, jak si paní náměstkyně myslí,“ podotkl k tomu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu

Zároveň vyzval české lékaře, aby respektovali stanoviska komory. „Lékaři, kteří jsou proti očkování, by nejlépe udělali, kdyby z komory vystoupili, když s ní nesouhlasí. Nemohli by pak poškozovat své pacienty. Jedna alternativní kolegyně tohle učinila, teď je léčitelkou a nemůže se vydávat za doktorku,“ vysvětlil. Mezi nejvýraznější odpůrce vakcín patří třeba zubaři a veterináři. „Ti mají také titul, medicínu ale nedělají. Je to taková nehomogenní skupina,“ podotkl Kubek.

Mezi odborníky také síly spory ohledně očkování dětí

Poslední dobou také sílí spory mezi členy České lékařské komory kvůli očkování dětí. Vedení zamítlo sobotní konání odborné diskuze v Lékařském domě, ve kterém se kvůli tomuto tématu chtěli sejít někteří její členové. Podle organizátorů semináře jde o naschvál, podle Kubka se ale jedná o běžná hygienická opatření, kterými se komora v současné době řídí. Z těchto důvodů ČLK aktuálně pořádá jen on-line vzdělávací akce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování dítěte

Lékařka Karen Pumrová, která je zároveň členkou ČLK a Paralelní lékařské komory k tomu uvedla: „Svolali jsme tuto akci, kde jsme vyzvali naše vedení, abychom se sešli v Lékařském domě, který je vytvořen z příspěvků nás všech lékařů. To nám nebylo umožněno, nikdo z vyzvaných členů nepřišel a Lékařský dům nám nebyl otevřen.“ Organizátoři semináře to prý považují za naschvál. Prezident České lékařské komory to však důrazně odmítá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články