Nová subvarianta koronavirové varianty omikron, to je BA.2. Je údajně ještě více nakažlivější než omikron samotný.
Reinfekce omikronem se ukázala jako poměrně nový trend. Hlavně díky koronavirové variantě omikron, s kterou se potýká již téměř celý svět. Podle slovenského matematika Richarda Kollára to je způsobeno variantou BA.2, která je omikronu částečně podobná. Proto například podle Aktuálně ve Francii místo poklesu počtu nakažených tyto počty spíše stoupají. Rekordy nakažených však padají i v Česku. Za úterý přibylo téměř 40 tisíc nakažených.
Rychlejší šíření
Není tomu tak dávno, co svět zachvátil varianta omikron. Nyní se začíná objevovat nová varianta BA.2. Odborníci zatím přesně neví, jak vznikla. Podle některých z nich se jedná o subvariantu omikronu, protože spolu tyto mutace sdílí řadu mutací. Někteří zase tvrdí, že spolu tyto varianty nesouvisí. Této nové verzi koronavirové varianty omikron se také někdy přezdívá „neviditelná“. A to proto, že jí chybí jedna typická mutace na povrchu viru, která se odhaluje PCR testy.
Slovenský matematik Richard Kollár tvrdí, že určitá podobnost, avšak i odlišnost zde je. A to je právě důvodem častých reinfekcí. „Omikron verze 2 se šíří ještě rychleji než ten původní,“ varoval matematik. Podle něj si v příštích týdnech omikronem pravděpodobně projdou desítky procent populace.
„Ta evidence, že ta varianta je infekčnější, pochází z Dánska. Během tohoto roku se zvedl výskyt v Dánsku z 20 na 45 procent. Závěr jedné země však nelze zobecňovat. Pokud se dánská data prokážou, je možné, že se tato varianta rozšíří i u nás,“ uvedl pro Události247 virolog Pavel Plevka.
Nedostatek údajů
„Francie se těšila na rychlý pokles. Nicméně právě tehdy tam zřejmě přišla nová odnož omikronu a stoupá to dále. Od té doby se počet jejich pozitivních testů zvýšil o dalších relativních 20 až 25 procent. Takový růst by byl samozřejmě bez reinfekcí téměř nemožný. Pokud nedojde k dalšímu obratu, skutečný vrchol vlny je pro ni velmi blízko,“ citoval server CNN Prima NEWS Kollára.
Dr Meera Chand, COVID-19 Incident Director says 👇 pic.twitter.com/v6YZbg1xn8
— UK Health Security Agency (@UKHSA) January 21, 2022
Podle Meery Chandové z Britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) je však důležité si uvědomit, že vznik nových mutací je u každého viru přirozený. „Zatím nemáme dostatek důkazů, abychom mohli určit, zda virus BA.2 způsobuje závažnější onemocnění než omikron BA.1. Údajů není mnoho a UKHSA pokračuje ve zkoumání,“ sdělila. Výskyt varianty BA.2 již ohlásily desítky laboratoří z různých států světa. Mutace již údajně dominuje v Dánsku a Švédsku. Problémy působí také ve Velké Británii.