Od Putina se odvrátil další spojenec. Podle bezpečnostního experta Šándora to ovšem mnoho neovlivní

Vyhlášení částečné mobilizace v Rusku ve světě způsobilo smíšené reakce, dokonce i mezi ruskými spojenci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čína opakovaně vyzvala k diplomatickým jednáním. Na čtvrtečním zasedání Valného shromáždění OSN se však Ruska zastala. Informuje o tom TN. Od ruského prezidenta se naopak odvrátila Severní Korea. Ještě v srpnu přitom Putin napsal Kim Čong-unovi, že obě země „společným úsilím rozšíří rozsáhlé a konstruktivní bilaterální vztahy“, píší Novinky.

Čína Rusko podržela

Rusko má už od začátku invaze na Ukrajinu horší vztahy například s Tureckem, které se snažilo zprostředkovat mírová jednání, píše TN. Prezident Erdogan se však poslední dobou proti ruským aktivitám několikrát vymezil, píše dále TN. Podobně je na tom Rusko i se svým dlouholetým spojencem Čínou. Tamní vláda s ruskou mobilizací nesouhlasí, pokračuje TN. Na Valném shromáždění OSN se však ohradila, když ukrajinský prezident požadoval, aby Rusko v Radě bezpečnosti OSN přišlo o některá práva.

iZdroj fotografie: Alexei Nikolsky, The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Kim Čong-un a Vladimir Putin

Čína krátce po Putinově vyhlášení částečné mobilizace apelovala na Rusko, Ukrajinu a Západ, že by měli usednout k jednacímu stolu, informuje o tom TN. Agentura AA už ve středu napsala, že Peking vyzývá k okamžitému příměří na Ukrajině a zahájení jednání o budoucím uspořádání. Reagovala tak na Putinovo vyhlášení mobilizace i jeho výhrůžky Západu.

Hlavni spojenci Putinovi zůstali

Od Ruska se teď distancovala i Severní Korea. Rusku prý nikdy neposkytla žádné zbraně, jak v minulosti tvrdily americké tajné služby, a rozhodně to prý ani nemá v úmyslu, informuje TN. Hlavním podporovatelem Putinova režimu je od samého začátku invaze na Ukrajinu Bělorusko. Alexandr Lukašenko ruským vojákům dokonce během války nabídl své území. Podle TN se Rusko sblížilo i s Íránem.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Vladimir Putin a jeho čínský protějšek

To, že se od Ruska odvrací Severní Korea by mohlo být zajímavé vzhledem k tomu, že tam Rusové chtěli nakupovat dělostřeleckou munici,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Obávám se však, že ti hlavní spojenci Putina podporují. Minimálně ho nekritizují a jsou na jeho straně. Takže si nemyslím, že by byl Putin v tuto chvíli v nějaké zásadní izolaci,“ dodal expert pro Události247.

Co si o spojencích Ruska myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články