Představitelé zemí Evropské unie na summitu schválili udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku

Ukrajina má přislíbenou kandidaturu, pokud splní podmínky, které stanovila Evropská komise. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to považuje za vítězství.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Krok, ke kterému se unie odhodlala nezvykle rychle v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině, Zelenskyj podle Českých novin označil za vítězství. Šéfové unijních států, mezi kterými Česko zastupoval premiér Petr Fiala, se však po bulharském vetu neshodli na zahájení přijímacího procesu s Albánií a Severní Makedonií, píší dále České noviny. Výsledek jejich jednání s vůdci šestice západoevropských zemí, které usilují o vstup do Evropské unie, tak byl podle Českých novin pro mnohé z balkánských politiků zklamáním.

Historické rozhodnutí

Upřímně vítám rozhodnutí evropských lídrů udělit kandidátský status. Je to jedinečný a historický moment ve vztazích,“ napsal na Twitteru Zelenskyj. Budoucnost Ukrajiny je podle něj v Evropské unii. Za historické označila rozhodnutí summitu také moldavská prezidentka, informuje o tom ČT24. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že „toto rozhodnutí nás posiluje všechny“. Doplnila, že to světu dokazuje, jak je EU jednotná a silná tváří v tvář vnějším hrozbám, píše ČT24.

Ukrajina požádala o členství v EU spolu s Moldavskem i Gruzií krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu, která vypukla 24. února, připomíná CNN Prima News. Český premiér Petr Fiala označil na Twitteru výsledek jednání za velký den pro Ukrajinu i Evropskou unii. Uvedl, že po hlasování o udělení statusu se k evropským lídrům na dálku připojil i prezident Zelenskyj. V Evropském parlamentu příslušné usnesení podpořilo 529 poslanců, 45 jich bylo proti a 14 se zdrželo, píše ČT24.

Je to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem

Je to určitě minimálně symbolicky obrovsky důležitý krok,“ řekl Událostem247 analytik Michal Lebduška. „Je to něco, co by bylo ještě na začátku tohoto roku nepředstavitelné. Pro Ukrajinu a její lid je to velké zadostiučinění, protože velká část ukrajinské společnosti si přeje vstup do Evropské unie dlouhodobě. Kvůli tomu protestovali už v roce 2014 na Mejdanu, takže z tohoto hlediska je to splnění snu mnoha lidí,“ vysvětlil expert pro Události247.

Politolog připomněl, že proces případného vstupu do Evropské unie není krátkodobá záležitost. „Je to obrovsky a složitý byrokratický proces. Ještě bude trvat dlouhé roky, jestli vůbec se to podaří. Máme takové případy, jako třeba Turecko, které je oficiálním kandidátem na členství a je v další fázi vyjednávání o členství, což je ta poslední fáze před případným získáním členství. Ten proces se ale táhl strašně dlouho a dnes je kvůli tomu, co se dělo v Turecku, úplně zmražený,“ vysvětlil Lebduška pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články