V ruských vězeních probíhá nábor do bojů na Ukrajině. Armáda trestancům slibuje peníze a svobodu

Ruská armáda má nedostatek vojáků. Bilanci chce alespoň částečně dorovnat tím, že verbuje vězně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruští trestanci jsou nuceni podepsat „dobrovolnickou“ smlouvu s žoldnéřskou společností Wagner, informuje server iDnes. Některým armáda slibuje, že získají svobodu. Do bojů mají jít především zloději, dealeři drog a ti, kteří jsou odsouzení za ublížení na zdraví, informuje dále iDnes. Přijímáni naopak nejsou vrazi a lidé odsouzení za znásilnění nebo pedofilii, píše web iDnes.

Za vítězství necelých sto tisíc korun

Verbovaným vězňům je nabídnuta svoboda a v přepočtu necelých sto tisíc korun za to, že budou bojovat na Ukrajině, upřesňuje Echo24Nábor probíhá ve věznicích v Leningradské, Vladimirské a Nižněnovgorodské oblasti. Postupně se však přidávají í další místa, píše dále Echo24. Vězni jsou poté posílání vlakem do Rostova na Donu u hranic s Ukrajinou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rubly

Kromě trestanců, kteří si odpykávají trest za nejtěžší zločiny, mají podle serveru iDnes do ruské armády zamířit i bývalí agenti vojenské rozvědky GRU a další bývalí příslušníci speciálních sil. Jak píše list Daily Mail, měli by se připojit k Wagnerově skupině, která v současnosti působí na Donbasu. Rekrutování vězňů nemá žádnou oporu v zákoně, ale vedení trestaneckých kolonií s ním tiše souhlasí, dodává iDnes.

Expert: V nasazení vězňů výhodu nevidím

Vězně verbují, aby je mohli zabít. Nasadí je především na odminovávání. Pokud k tomu nemáte potřebné znalosti, je to jistá smrt,“ říká v rozhovoru pro portál Insider Olga Romanovová z organizace Rusko za mřížemi. Pro portál dále dodává, že celý proces probíhá v utajení a řada vězňů se nejspíš na Ukrajinu posílá, aniž by vězni cokoli podepsali. Režim Vladimira Putina se vyhýbá slovu válka, a tak nemůže vyhlásit mobilizaci ani poslat do bojů vojáky základní vojenské služby, připomíná iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voják

Je to nějaké opatření, které může být velmi problematické, protože je otázka, zda ti vězni, kteří jsou takto získáni, mají dostatečný výcvik a jestli nevyužijí toho, aby na Ukrajině zběhli,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Nevidím v tom pro ruskou armádu žádnou velkou výhodu. Může to připomínat trestné prapory za druhé světové války, které byly vysílány na ty nejhorší úseky. Tam když uspěli, tak se vrátili zpět s hodností a ctí. Ale to byli vojáci, kteří bojovali a byli vycvičení,“ doplnil expert pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články