Pomoc Ukrajině nekončí: Nejen peníze Čechů potečou nadále proudem na krvavý konflikt

Oznámená anexe ukrajinských území Ruskem vyvolala jednoznačnou odpověď Západu. Vojenská podpora Kyjevu se opět podstatně zvýší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O odmítnutí ruské anexe ukrajinských území několika prezidenty zemí střední a východní Evropy informuje server ČT24. „Neuznáváme a nikdy neuznáme snahy Ruské federace o anexi jakéhokoliv části ukrajinského území,“ uvedli ve společném prohlášení, které zveřejnila kancelář slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Kromě slovenské hlavy státu se k dokumentu připojil také český prezident Miloš Zeman, nejvyšší představitel Estonska, Litvy, Lotyšska, Severní Makedonie, Černé Hory, Polska a Rumunska, píše dále ČT24.

Ruský krok zvyšuje podporu

Podepsaní prezidenti potvrdili nejen územní celistvost Ukrajiny, ale také zemi podpořili ke vstupu do NATO. Apel vyslali také směrem ke spojencům. „Podporujeme Ukrajinu v její obraně proti ruské invazi, žádáme, aby se Rusko okamžitě stáhlo ze všech okupovaných území a vyzýváme všechny spojence k podstatnému zvýšení vojenské pomoci Ukrajině,“ stojí v prohlášení hlav států. Podobně se vyjádřil také generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, jak Události247 informovaly zde.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Podle něj Putinův poslední krok přibližuje svět blíže k jadernému Armageddonu. NATO ale bude podle svého šéfa Kyjev dál „neochvějně“ podporovat. Poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině hodlají dál také Spojené státy. „Nenechme se odradit drzou snahou Ruska překreslit hranice svého souseda,“ uvedl americký prezident Joe Biden. Právě USA jsou velkým podporovatelem Ukrajiny. Na konci srpna země schválila svou dosud největší pomoc, a to balík v hodnotě téměř 3 miliard dolarů (75 miliard korun), jak Události247 psaly zde.

Česko jako největší podporovatel

Součástí dodávky jsou například vrtulníky Mi-17 či pokročilé systémy protivzdušné obrany. I Evropa dál pokračuje ve vojenské pomoci válkou zasažené zemi. Německo, Dánsko a Norskou koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2, jak píše ČTK. Cena nebude zanedbatelná, tři státy za ně zaplatí 92 milionů eur (asi 2,2 miliardy korun). Samotné Slovensko také od začátku ruské invaze Ukrajinu náležitě podpořilo. Do země Slovensko dodalo munici, raketový systém protivzdušné obrany S-300 a pět vrtulníků, připomíná ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém S-300

V pomoci Kyjevu nezahálí ani Česko. Jak informoval server iDnes, za šest měsíců války Praha poskytla vojenský materiál za 3,8 miliardy korun. Podrobnosti ale ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů tají. Přesto některé informace unikly. Americký ministr obrany Lloyd Austin prozradil, že Česko věnovalo ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy, připomíná web iDnes. Náměstek české ministryně obrany Tomáš Kopečný pak v květnu uvedl, že Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články