Imunolog Václav Hořejší by zavedl lockdown a masivní očkování, jinak nemocnice nápor pacientů s covidem nezvládnou. Prymula by testoval očkované.
Počty nových případů covidu se tento týden pohybují okolo 14 000 denně. Ve středu přibylo 13 502 nakažených, v mezitýdenním srovnání je to asi o 4000 víc. V nemocnicích je 3452 lidí, z toho 491 z nich je ve vážném stavu. Vláda sice lockdown vyloučila, ale v pátek rozhodne o dalším zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Informoval o tom server iDNES.
Lidé už jsou unavení a situaci nevnímají
Imunolog Václav Hořejší by však s lockdownem souhlasil, zavedl by ho minimálně na dva týdny. Řekl to ve středu v pořadu Benešovský Impuls. Myslí si, že nejlepší by bylo udělat to nyní. Později už bude reálně hrozit, že nemocnice budou zahlcené pacienty s těžkým covidem. Po dobu uzávěry by podle něj měla probíhat také masivní očkovací kampaň, při které by si lidé důležitost vakcíny uvědomili.
Myslí si, že Češi už jsou vůči situaci apatičtí: „Lidé jsou už z epidemie unavení, takže je pro ně relativně přijatelné i to, že tu bude umírat 200 lidí denně. A stojí jim to za to, že budou smět chodit na hokej a do hospody. Pokud se to nechá proběhnout, tak bychom tady za 2 až 3 měsíce měli 20 tisíc obětí,“ řekl svou prognózu. Z průměrného věku hospitalizovaných je podle Hořejšího zřejmé, že se nejvíce jedná o seniory.
Prymula by izoloval seniory a testoval očkované
Hořejší se také vyjádřil k nové kontroverzní očkovací kampani, kterou spustila vláda. Ukazuje fotografie reálných pacientů na jednotkách intenzivní péče a u některých kritiků vyvolala zděšení a rozhořčení. Imunolog však s kritikou nesouhlasí a naopak si myslí, že realistické obrázky mohou přimět lidi k očkování: „Ne, já tuto kampaň kriticky nevidím a znovu připomínám, že to je úplně stejné, jako ty odpudivé obrázky na krabičkách od cigaret.“
Epidemiolog Roman Prymula ve středu upozornil, že covidová situace je v Česku dramatická a současná opatření nejsou dostačující. Pomohla by podle něj například izolace seniorů nebo testování očkovaných osob. Prymula také řekl, že by omezil hromadné akce a zachoval testování ve školách nebo testování i už naočkovaných jedinců. Kompletně je proočkováno asi 6 milionů lidí, i přesto se epidemie začala raketově šířit.