Inflace je důsledkem covidismu. Expert se vyjádřil k možnosti dalšího lockdownu

To, že současná inflace je důsledkem covidové situace, už několikrát zaznělo. Jde údajně o novou ideologii, která vede k omezování svobody a k manipulaci s masami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je o tom přesvědčen Miroslav Ševčík, proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Souhlasí s ním i další odborníci. Ševčík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, co by mohlo v současné ekonomické situaci pomoci. Změnit by se měly také tlaky Evropské unie v souvislostí se Zelenou dohodou.

Existenční problémy hrozí úplně všem

Podle Ševčíka muže za prudké zdražování jen a pouze covid-19,: „Jsem rád, že jsem měl možnost jako jeden z prvních říct, že to, co politici říkali, je hloupost. Nejedná se o žádnou Babišovu inflaci, dokonce se nebude jednat ani o Fialovu inflaci. Je to důsledek covidismu. Vede to k přerozdělování bohatství. Jde o útok na soukromé a možná později i osobní vlastnictví. Je to omezování individuální svobody a jde o manipulaci a snahu ovládnout velké masy obyvatelstva,“ uvedl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Inflace

Vliv na růst cen mají podle Ševčíka také tlaky EU, především v souvislosti s tzv. Zelenou dohodou, která v současné době způsobuje energetickou krizi. Další problém vidí v kvantitativním uvolňování peněz ze strany Evropské centrální banky a v naprosto nezodpovědné politice v měnové oblasti právě od těchto měnových autorit. Kvůli růstu cen se podle Ševčíka dostane velká část domácností do existenčních problémů. „Určitě to hrozí všem. Reálné příjmy klesají a bohužel budou klesat i důchodcům,“ dodal.

Lockdowny jsou k ničemu, jen ruinují ekonomiku

Ševčík je přesvědčen, že je potřeba zabránit jakýmkoliv dalším lockdownům, podle něj nikomu nepomohou: „Neléčí nemocné, ani nepomohou zdravým a zničí ekonomiku ještě více, než ji ničí teď,“ vysvětluje. Že má pandemie na inflaci vliv, potvrzují také další ekonomové, jako například server Echo24. Podle nich je ale souvislost s konkrétními protipandemickými opatřeními, nikoliv s ideologií. Ve zbytku roku by podle odhadů mohlo tempo zdražování slábnout.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zavřený obchod

Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, dodává: „Inflace v příštích měsících zpomalí z titulu snížení DPH na energie,“ uvedl s tím, že půjde pouze o jednorázový vliv nižších daní. „Bez něho by inflace mířila k sedmi procentům.“ Zatím podle něj není jisté, jak se tempo růstu cen bude vyvíjet na začátku roku 2022: „Meziroční růst cen bude výraznější a patrně nad sedmiprocentní hranicí. Ve druhé polovině roku začne inflace zpomalovat, do konce roku se pravděpodobně nedostane pod tři procenta.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články