Biochemik Hostomský varuje před omikronem. Prozradil, co nás s mutací čeká v budoucnu

V Česku pomalu začíná převládat vysoce nakažlivá varianta koronaviru omikron. Podle expertů by mohla paralyzovat některá odvětví.

i Zdroj fotografie: IOCB Prague / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Počty nových případů koronaviru v Česku dál přibývají. Ve středu laboratoře odhalily 7377 pozitivních vzorků. Je to sice nejméně tento týden, ale o 1200 více než minulou středu. Denní nárůsty nakažených se tak v mezitýdenním srovnání zvyšují už třetí den po sobě. V nemocnicích s nákazou leží 2714 pacientů, z nich 482 je v těžkém stavu.

Karanténa 5 dní, je potřeba pracovat

Velký podíl na rostoucím počtu nových nákaz má nová varianta koronaviru omikron, která postupně začíná v České republice dominovat. Znamená to, že její vysoká nakažlivost by mohla ochromit některá odvětví a profese. Mimo jiné zdravotnictví, školství a především ekonomiku. Vláda se tomu spolu s odborníky snaží zabránit tím, že chce u lidí, kteří se nakazí, zkrátit dobu povinné karantény.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Karanténa

Ta je podle biochemika Zdeňka Hostomského navíc přehnaným řešením. Řekl to ve vysílání CNN Prima NEWS a upozornil, že rychleji se šířící mutaci omikron se stejně nikdo nevyhne. Znamená to podle něj, že v karanténě může skončit až třetina populace. To by pak mohlo znamenat velký problém pro školství nebo ekonomiku. S prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem se ovšem neshodl na plošném testování, které se bude týkat všech zaměstnanců.

Nemocnice zvládají, hůře jsou na tom fabriky

Vláda ve středu oznámila, že od pondělí 17. ledna začíná dvakrát týdně plošné testování zaměstnanců ve firmách. Kvůli tomu, aby nedošlo ke komplikacím v některých oborech, a aby nebyla ochromena ekonomika, se karanténa zkracuje z dosavadních dvou týdnů pouze na pět dnů. Varianta omikron je podle ministra zdravotníctví Válka sice nakažlivější, ale člověk není tak dlouho infekční.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Karanténa

Hostomský myslí, že většina nakažených bude bezpříznaková. „Mnoho lidí se vyhýbá testování, protože nechtějí do karantény. Je to administrativní věc, která nemá s biologií a medicínou nic společného. Jsem zklamaný naší vládou. Povinnost testování neodpovídá datům o omikronu,“ uvedl. Omikron se navíc vyznačuje vyšší nakažlivostí. „Tomu se nevyhneme, každý ho dostane. Nárůst nebude dramatický, nezpůsobí kolaps nemocnic,“ doplnil pro CNN Prima NEWS.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články