Česko najede na rakouský model už za dva týdny. Neočkovaní lidé budou vyřazeni ze společenského života. Jaké důsledky to pro ně bude mít?

Česko zpřísní opatření proti šíření covidu. Inspiruje se v Rakousku. Neočkovaní nebudou moci do hospody či na kulturní akci. Testy stačit nebudou.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Inspirací je tzv. rakouský model, který praktikuje sousední země. Pro lidi bez očkování a pro ty, kteří nemají potvrzení o tom, že prodělali covid, by to znamenalo zákaz vstupu do restaurací, na stadiony a na další místa, kde je nyní nutné prokazovat bezinfekčnost. Jde však jen o jednu ze zvažovaných variant.

Test už neočkovaným pro vstup do hospody stačit nebude

Ve čtvrtek tuto možnost potvrdila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková: „Rakouský model, toho času i bavorský model, je jednou z diskutovaných variant,” řekla s tím, že detaily budou upřesněny v pátek. Na to, že vláda na svém pátečním jednání chce jednat o opatření, která mohou být „zásadní”, mluvil ve čtvrtek premiér Andrej Babiš. Přísnější opatření by pak měla platit od pondělí 29. listopadu. Informuje o tom web Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Restaurace

Podrobnosti vláda upřesní až po jednání s experty budoucí vládní koalice tvořené SPOLU a PirSTAN. Lidem, kteří se nechtějí nechat očkovat, by tak nestačil ke vstupu do restaurace, na stadion nebo na kulturní akci žádný test. Výjimku by měly mít ubytovací služby, ve kterých by měla být možnost prokázat bezinfekčnost testem zachována. Zatím není jasné, jak se budou aplikovat případné výjimky.

V Rakousku se zatím výsledky zpřísnění neprojevily

Rakousko zavedlo zpřísnění opatření od 8. listopadu. Zatím se to však nijak neprojevilo a ve čtvrtek země oznámila, že za poslední den přibylo 11 975 potvrzených případů nákazy. To je doposud nejvíc od začátku epidemie. Průměrná týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel se v sousední zemi dostala na 752 případů. V Česku je aktuálně na 596 případů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Test na covid-19

Ve čtvrtek u nás přibylo 10 395 nakažených covidem, je to zhruba o 2000 více než před týdnem. Od pondělí budou pomáhat v nemocnicích kvůli epidemii čtyři desítky vojáků. První žádosti o pomoc obdrželi prostřednictvím Ústředního krizového štábu z Moravy. Bude se také opět plošně testovat na školách a to 22. a 29. listopadu. Antigenní testy rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články